Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tulipa tosi paha mieli ystävän kommenteista

Vierailija
06.04.2010 |

Ystäväni kävi kylässä pitkän tauon jälkeen. Asuu ulkomailla ja viimeksi kun vieraili täällä olimme itse lomalla. Odotin kovin tätä pääsisäisvierailua ja yhteisiä juttutuokioita. No ystävä sitten tuli, alkuun halailtiin ja itkeskeltiin kun oli ihana nähdä ja muuta sellaista.



Illalla hän otti puheeksi nuorimman poikani, minulla on siis neljä lasta 16,14, 6 ja vajaa 4v. Olen kyllä sähköposteissa kertonut, että pojalla on viivästynyt puheenkehitys, mutta en kai sen kummempaa. No ensin ystävä kysyi "eikö se tosiaan sano kuin pari sanaa vaikka täyttää kohta jo 4" Sanoin että ei, mutta asiaa on onneksi nyt alettu tutkia vauhdilla kun puheterapiaakin on takana jo 1½ vuotta lähes ilman tuloksia. Selitin vielä miten poikani kuitenkin ymmärtää onneksi puhetta aika hyvin ja tukiviittoma opetus alkaa meille ensi kuussa. No siihen ystävä kommentoi, että "olispa kauheaa saada tuommoinen vammainen lapsi, sääli että poika on noin nätti ja ulkonäöstä ei voi päätellä yhtään, että pää ei toimi, varmasti saat selitellä sitten ihmisille miksi poika vain viisoo ja öhkii. Tässä vaiheessa menin jo ihan sanattomaksi, en kertakaikkiaan keksinyt mitään vastattavaa olin niin tyrmistynyt. Koetin viimein sanoa, että poikaa ei ole vielä luokiteltu vammaiseksi tai mitään vauriota havaittu tai annettu muutakaan diagnoosia kuin vaikeasti viivästynyt puheenkehitys, koska kaikki muu on lähes ok, toki leikit on jääneet hieman ikäisestä, mutta asiantuntijat sanoivat, että se voi johtua ihan vain puheen puuttumisesta ja leikkiä on siksi vaikeampi viedä eteenpäin ja kunhan puhetta joskus tulee ottanee ikäisiään nopeasti kiinni. Tähän ystäväni totesi, että ainahan vanhemmat selittelee vajaavaisten lastensa puolesta asioita ja luulevat, että kaikki on ok vaikka heti näkee ja kuulee ettei poika ole normaali ja tällaiset kakarat tulee yhteiskunnallekin tosi kalliiksi. Tässä vaiheessa otin ystäväni laukun vierahuoneesta ja pyysin poistumaan talosta heti. Mieheni mielestä ylireagoin, mutta en kertakaikkiaan voinut sietää sitä ylimielistä äänensävyä. Onhan muutkin kyselleet pojan puheesta, mutta yleensä asiallisesti, mitä on tehty, epäilläänkö jotain sairautta tai vauriota kukaan ei ole vielä kauhistellut ja tuominnut.



Eipä tuollaista "ystävää" ikävä jää, mutta pojan ja osin itsenikin puolesta tuli itku, näinkö ihmiset tosiaan suhtautuvat lapsiin joilla vaikeuksia, suurin osa tietenkin on niin hienotunteisia, että älyävät pitää mölyt mahassaan. Vai onko ex ystäväni vain tavanoaista tökerömpi tyyppi.

Kommentit (27)

Vierailija
1/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todella törkeää tekstiä ja mä voin suoraan sanoa, että ihailen tapaasi laittaa vierailulle piste :)



Kuka meidän lapstemme puolia pitää, jos me vanhemmat itse emme sitä tekisi.

Vierailija
2/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

just niin kuin itsekin totesit. Älä siis välitä.



Ihmiset on erilaisia monin tavoin - puheen kehityksen viivästyminen on varmaan merkki jostakin, mutta jolleivät lääkäritkään vielä osaa sanoa onko se kovinkin vakavaa, niin ei kannata turhaan hätäillä. Oppimisvaikeuksisten lasten kanssaa työskenneelleenä olen nähnyt tosi monta esimerkkiä lasten huikaisevasta toipumiskyvystä: jonkun vaikeutensa vihdoin ohittaneena he alkavat usein ottaa ikätovereitaan kiinni sellaisella vauhdilla että heikkopäistä hirvittää :)



Joten niin tai näin, ystäväsi on törttö. Kuulostaa siltä että sinulla on hieno poika.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

No johan oli tyypillä otsaa! :( Kaikilla vaan ei ole tunneälyä tai muutakaan älyä. Olisin varmaan iteki heittäny tyypin pihalle. Toivottavasti älyää pyytää anteeksi jossain vaiheessa. Tsemppiä. Sulla on varmasti ihan ylisuloinen poika, puhui tai ei! :)

Vierailija
4/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten ystäväsi suhtautui, kun pyysit häntä poistumaan? Onko yrittänyt ottaa yhteyttä jälkeenpäin?

Vierailija
5/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä vanhemmat tietävät omat lapsensa, ulkopuolisen on helppo arvostella. Ainahan on on jotain vikaa, ainakin perheessä... Jätä omaan arvoonsa, tsemppiä! "Ystävälläsi" ei tainnut kaikki olla kotona.....Tiedän tilanteen nim.kohta neljäveen huonostipuhuvan isonpojan äiti :)

Vierailija
6/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et todellakaan menetä mitään pistäessäsi välit poikki tuollaiseen "ystävään". Ihan oikein teit, kun puolustit poikaasi. Tuo mitä ystäväsi sanoi on sivistymätöntä ja väärin sekä niin törppöä, että siinä tilanteessa eivät mitkään tavalliset perustelut varmastikaan auta. Jos ihminen on aikuisena tuollainen, hän tuskin muuttuu siitä sinun selitystesi vuoksi. Ihan hyvä, että me suomalaisetkin osaamme tarpeen tullen pistää vähän tunnetta peliin eikä vaan hymistellä tumput suorina kun joku loukkaa läheistämme.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helpotti jo kirjoittaa ulos oma paha mieli ja vaikka kuinka koetan itselleni selittää että ei tarvitse välittää niin silti se sattuu. Kun tosiasia on se, että itsekin on huolissaan lapsen tulevaisuudesta ja sitä odottaa kuin kuuta nousevaa, että sieltä tulisi edes yksi uusi sana tai selkeitä äänteitä. Onneksi lapsella kuitenkin on edistystä hidasta, mutta edistystä sekin.



Ystäväni on aina ollut aika huono tilanneluku taidoissa, on päästänyt sammakoita ilmoille ennekin ei kuitenkaan tuttaviaan kohtaan, useimmiten kommentoi silloin nuorempana ainakin ihmisten ulkoisia piiretitä isoon ääneen niin, että varmasti kuulivat. Tiedän, että hän ei "pidä" vammaisista, hän on joskus nuorempana sanonut, että näkisi mieluummin nälkään, kuin tekis vammaisten tai vanhusten kanssa töitä. Hän inhoaa myös homoja ja lesboja, joten oletan sen olevan jotain vähemmistö kammoa jonkinlainen fobia kenties.



Laittoi tekstivietin "soitellaan ja kirjoitellaan kun olet rauhoittunut ja päässyt sinuiksi poikasi asian kanssa". Luulenpa että mun soittoa on turha kovasti odotella. Minusta viesti jotenkin osoitti, ettei hän oikeasti tajunnut olevansa loukkaava.



ap

Vierailija
8/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et todellakaan ylireagoinut, ja "ystävälläsi" ei vissiin ole ihan kaikki astiat kaapissa..Tai ainakin harvinaisen tökerö tapaus!



Sinulla oli todellakin täysi oikeus laittaa tämä henkilö kävelemään kodistasi! Eihän noin rumasti voi sanoa! Toki ymmärrän, jos jotakuta mietityttää puheen viivästys tms. mutta voihan sitä kohteliaasti keskustella ja kysyäkin asiasta, mutta rajansa kaikella!



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niiltä kuulee joskus kaikenlaista, eivät tajua kuinka herkkä aihe äitiys ja lapset on. Oma ystäväni kauhistelee aina lapseni isokokoisuutta aivan kuin lapseni olisi joku jättiläinen jonka vois viedä eläintarhaan näytille...ja lapseni on siis ihan tavallinen lapsi, tosin ikäisekseen pitkä. Sama ystävä on myös laukonut sammakon jos toisenkin; lapsen synnytys kesti monta päivää, ja hän kauhisteli viikkoja sitä etten saanut lasta pihalle aiemmin. Että miten jollakulla menee päiväkausia siihen että puskee tommosen toukan ulos kun jotkut selviää siitä muutamassa tunnissa? Joitkut ne vaan ei osaa synnyttää! :D Mä olin aika raunioina ton synnytyksen jäkeen fyysisesti ja henkisesti, mut onneksi toi vaan nauratti, koska oltiin lapsen kanssa selvitty hengissä ja terveinä tosta ruljanssista.

Vierailija
10/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivottavasti ei ikinä saa lapsia, miten paljon lapsiparka saisikaan kärsiä, kun ei pysty olemaan täydellinen..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enpä kyllä olisi itsekään katsonut tuollaista "ystävää" yhtään sen pidempään. Ei minkäänlaista tilannetajua.

Vierailija
12/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että onneksi lapsesi puheen kehityksen viivästymä on paljon lievempi ongelma kuin ex-ystäväsi empatiakyvyn kehittymättömyys.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laittoi tekstivietin "soitellaan ja kirjoitellaan kun olet rauhoittunut ja päässyt sinuiksi poikasi asian kanssa".

Selvästikään tämä ns. ystävä ei edelleenkään näe omassa käytöksessään mitään vikaa vaan on sitä mieltä, että ap ylireagoi ja hermostui ihan syyttä suotta...

Ap:n asemassa jättäisin kyllä yhteydenpidon sikseen!

Vierailija
14/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli ala-arvoinen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuo viestikin oli täysin typerä!

Ei vaan selvästikään näe, miten rumasti on puhunut :(

Vierailija
16/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että onneksi lapsesi puheen kehityksen viivästymä on paljon lievempi ongelma kuin ex-ystäväsi empatiakyvyn kehittymättömyys.


olisit vaan todennut, että "parempi onkin ettei puhu, kuin että jos päästäisi suustaan yhtä idioottimaisia ajatuksia kuin sinä. Silloin vasta hävettäisi."

Vierailija
17/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei pelkästään siksi, miten hölmösti ilmaisee itseään ja miten rajoittuneet näkemykset hänellä on, vaan myös siksi, että hänen faktansa ovat ihan pihalla. Ei sinun lapsesi ole vammainen ja vaikka olisikin, niin vammaisia on monenlaisia, eivätkä he kaikki tule lainkaan kalliiksi yhteiskunnalle. Monista on jopa hyöyä. Se kun riippuu aika paljon vammasta. Ja kun teidän lapsi kerran ymmärtää puhetta ja kommunikoi viittomin, hänellä on odotettavissaan vielä mukava ja hyödyllinen elämä.



Mutta ajattele niin päin, että sä sentään pääset tästä ystävästäsi eroon (eikä varmaan kannata ottaa yhteyttä häneen enää). Minä olen asperger-lapsen äiti ja mieheni veljen vaimo katsoi aiheelliseksi kertoa minulle - minun järjestämilläni rapujuhlilla - että hänen mielestään meidän pojan kaltaisten erityislasten ei pitäisi saada tulla päiväkotiin eikä kouluun oikeiden ihmsiten kanssa. Mä en voinut edes heittää sitä ulos, enkä voi myöskään lopettaa yhteydenpitoa. Mun on vain siedettävä tätä...

Vierailija
18/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei voi muuta sanoa. Harvoin kuulee, että joku päästeee tollasia törkeyksiä.

Vierailija
19/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on nyt 12v täyttävä poika joka ei 3-vuotiaana sanonut vielä sanaakaan, ei edes äitiä. Käytiin neurologilla, otettiin aivosähkökäyrät, kuulo tutkittiin ja puheterapia aloitettiin jo alle 4-vuotiaana. Ennen eskaria tutkittiin psykologilla koska neurologi väläyttii pidennetyn oppivelvollisuuden mahdollisuutta. Kaikki oli kuitenkin tosi hienosti, poika ikäistään fiksumpi monella alueella ja aloitti koulun normaalisti.

Nyt pojalla ei ole mitään ongelmia, matikka kympin tasoa ja englannissakin pärjää hienosti. 4-vuotiana häntä olisi voinut ulkopuolinen pitää kehitysvammaisena. Tsemppiä teille!

Vierailija
20/27 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi maailmassa on myös empaattisia, normaaleja ihmisiä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi kuusi