Jos saisit lottovoiton, kenelle antaisit ja mitä?
Minä antaisin veljelleni ja hänen perheellensä kesämökin ja ostaisin lastenklinikalle jonkin laitteen.
Kommentit (10)
Muutaman hyvän ystävän ja lähipiirin kustantaisin lomareissulle palmun katveeseeb. Lopuilla alkaisin toteuttamaan haavettani, eli lastensuojelun hommiin panostaisin ja kehittäisin ideaani eteenpäin.
- siskolleni ja miheni siskolle
- omille vanhemmilleni ja miehen vanhemmille (mutta en niin paljon kuin siskoille, koska heillä ei enää velkaa eikä asuntolainapaineita)
- sellaisille ystäville jotka osaisivat pitää lahjan salassa ;)
- lastenklinikoille
- jollekin yhistykselle joka jakaisi rahaa köyhille lapsiperheille
lopuilla maksettais asuntovelat pois, ostettais uudet autot vanhojen rämien tilalle, ja loput säästöön. Irtisanoisin itseni ja menisin opiskelemaan uuden ammatin.
summia en osaa sanoa, riippuu voitosta.
äidilleni, veljelleni, miehen äidille, isoisälleni ja lahjoittaisin myös lastenosastolle sairaalaan sekä eläinsuojelutyöhön. Ja tietysti omille lapsilleni! Muille antaisin ihan rahana, mutta isoisälle ostaisin jotain palveluja, kuntoutusloman tms.
mutta myös nimettömänä naapureille ja ystäville. Saisivatpa ihmetellä mistä rahat tulivat!
että saisi opinnot hoidettua kunnolla loppuun ja ei tarttis kituutella. Muuten pidettäis rahat ihan itse.
siskolleni, veljelleni ja isälleni. Äidiltä maksaisin loput velat pois. Sisko saisi myös kuukausirahaa elämiseen (on työkyvyttömyyseläkkeellä), muille antaisin rahana jonkun kohtuullisen könttäsumman.
Ensinnäkin jakaisin osuudet kaikille lähimmille sukulaisille. Maksaisin lähimpien velat pois. Sitten hyväntekeväisyyteen vähintään 1/10. En kertoisi voitosta ehkä kavereille, mutta ostaisin aina synttärilahjaksi ym jotain kivaa, esim matkalahjakortteja.
yhdelle kaverilleni ostaisin viikon kylpyläloman, enkä kertoisi kellekään mitään. Sukulaisista antaisin niille, jotka ovat meitäkin auttaneet.
Maksaisin siskon asuntolainat pois ja ostaisin hänelle upouuden auton samoin miehelleen.
Isälle ja äidille teettäisin talon jossa voivat asua vanhuutensa ja päädyssä olisi yksiö jossa vuokralainen joka samalla toimisi talonmiehenä.
Ystäväperheitä on kolme joita auttaisin rahalahjalla.
Parhaan ystävättären kanssa matkustettaisiin Pariisiin ostosreissulle, otettaisiin toki lapset mukaan ja käytettäisiin Disneylandissa, katsottaisiin tärkeimmät nähtävyydet, tähän varattaisiin viikko.
Lapsilleni pistäisin heti 1 milj. €.
Hyväntekeväisyyskohteina pitäisin näitä ystäväperheitä joiden tiedän olevan heikossa taloudellisessa asemassa.