Ensimmäiselle naispiispalle niukka voitto vanhoillisesta miesehdokkaasta!
Helsingin uusi piispa on Irja Askola
3.6.2010 14:53
Katja Kuokkanen
HELSINGIN SANOMAT
MARKKU ULANDER / LEHTIKUVA
Irja Askola on Suomen ensimmäinen naispiispa.
Suomi on saanut ensimmäisen naispiispansa Irja Askolan, 57. Askola on tänään voittanut äänestyksen Helsingin hiippakunnan piispuudesta. Hän on Espoon hiippakuntasihteeri ja piispa Mikko Heikan teologinen erityisavustaja.
Äänestys oli tiukka, sillä Askola vei voiton kirkkoherra Matti Poutiaisesta äänin 591–567. Vaalin toisen kierroksen äänestysprosentti oli 93,1. Aänioikeutettuja oli 1 247. Tulos varmistetaan illalla.
Järjestyksessä Irja Askola on Helsingin hiippakunnan kuudes piispa.
Helsingin piispanvaali oli historiallinen. Nyt ensimmäistä kertaa naisehdokas eteni toiselle, ratkaisevalle vaalikierrokselle. Ensimmäisellä kierroksella kirkkoherra Poutiainen nousi johtoon 399 äänellä Askolan 386:ta vastaan.
Askola peräänkuulutti kampanjassaan avointa keskustelua myös kirkolle vaikeista asioista, kuten Raamatun tulkinnasta homoparisuhdelinjauksissa.
"Kirkko on pelokas tarttumaan ongelmakohtiinsa", Askola huomautti HS:lle vaalien ensimmäisen kierroksen jälkeen.
Vaalikevään aikana Poutiainen määritteli itsensä teologisen keskitien kulkijaksi, vaikka hänen ajatuksensa turvapaikasta naispappeuden vastustajille ja kielteinen kanta homoparien kirkossa siunaamiseen keräsivät kannatusta kirkon vanhoillisessa piirissä.
Kommentit (11)
että tasa-arvo lisääntyy. Uskonnon kannalta tämä nyt on aika sama, kun jumalaa ei kuitenkaan ole.
Tässäkö sinun onnittelusi vastatulitulle piispalle?
Hyvä että tasa-arvo lisääntyy. Uskonnon kannalta tämä nyt on aika sama, kun jumalaa ei kuitenkaan ole.
tekemään kirkkohistoriaa!
Olen nyt ollut äänestämässä naisen sekä presidentiksi että piispaksi, jes!
Onnea ja menestystä vaativassa tehtävässä Irjalle!
Ei vaikuttanut erityisen tiukkapipolta. Hänellä oli mahdoton vastus nyt vaan, nainen.
liberaali-vanhoillinen -asetelman, vaikka vanhoillinen-nimitys ei tee oikeutta Matti Poutiaiselle. Hän olisi ollut monella tapaa hyvä valinta. Piispalla täytyy olla hyvät teologiset valmiudet, johtamistaitoa ja hallinnollista osaamista - ja niitä Poutiaisella on. Irja Askolalla on omat ansionsa. Molemmat rakentavat kirkkoa omalla panoksellaan.
Poutiainen oli ihan jees ainakin aikanaan rippikouluaikoihini. Ei vaikuttanut erityisen tiukkapipolta. Hänellä oli mahdoton vastus nyt vaan, nainen.
No ei me naiset olla tähänkään asti kyllä jouduttu vaikenemaan seurakunnassa.Enemmistö papeistakin on naisia..
Synti on synti niin kuin Raamattu sen sanoo. Ei Askola voi muuttaa Raamatun sanaa homoudesta.
kaikki hiippakunnan papit ja lehtorit, sekä erikseen valitut maallikkovalitsijat, joita on yhtä paljon kuin pappeja (eli Helsingissä n. 600 pappia, n. 600 maallikkoa]. Maallikko tässä yhteydessä tarkoittaa siis ei-pappia.
Maallikkovalitsijat valitsee seurakuntaneuvosto tai -valtuusto, yleensä keskuudestaan. Maallikkovalitsijoiden määrä painotetaan suhteessa seurakunnan väkilukuun. Näin joissakin isoissa seurakunnissa maallikkoääniä oli enemmän kuin seurakuntaneuvostossa jäseniä, jolloin seurakuntaneuvoston lisäksi äänioikeuden saivat esim. varajäsenet, eri toimikuntien jäsenet, jne. Kukin seurakuntaneuvosto siis itse valitsi oman seurakunnan maallikkovalitsijat
että vihdoin päästään eroon vanhoillisista asenteista! eiköhän kirkossa pian vallitse sukupuolten ja eri seksuaalivähemmistöjen tasa-arvo. naisen ei enää tarvitse vaieta seurakunnassa kuten raamatussa opetetaan ja homoseksuaaleja voidaan vihkiä.
vanhoilliset muodostakoon oman kirkkonsa.
Mutta nyt toivo paremmasta palasi. Pysyn siis kirkon jäsenenä.