Jouluruoat ostettu vai ei?
Kommentit (9)
ja varmaan vielä torstaina mies saa käydä hakemassa lisää maitoa ja ehkä leipää ja mitä olenkaan keskiviikkona unohtanut. Täällä aattona kaupat auki neljään viiteen, mutta seuraavan kerran ovatkin avoinna vasta maanantaina 28.12.
lihapullat myös, kinkku jääkaapissa, muuten on kaikki kaupassa, kuusi on metsässä, suunnitelmat on valmiina.;)
Tai kai sitä vielä huomataan että jotain puuttuu kun aletaan vielä tekemättömiä laatikoita yms. tässä vääntämään. Mutta kauppaan sit vaan :)
Muut puuttuvat. Tosin meillä on käytössä ns. nyyttärikäytäntö eli äitini ja sisareni tuovat osan, joten ihan kamalan pitkää listaa ei edes tule.
Keskiviikkona käyn vielä hakemassa tuoretiskiltä kalaa ja leikkeleitä sekä leipää, mutta muuten on kaikki hankittuna. Ja kuusi koristeltuna :)
ihan siitä syystä, etät ei syödä kolmeen päivään kotona muuta kuin aamiainen ja kevyt lounas. Käydään siis kyläilemässä minun vanhemmilla, miehen isällä ja äidillä, paikka per päivä. Munia, jauhoja ja suklaata ostettu leipomuksiin viemisiksi, kotona syötävistä jouluruuista ostettu vaan puuroriisiä... Niin ja torttutaikinaa + paistomarmeladia.
Enkä ole edes vielä päättänyt, että mitä ostaisin.