Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Voiko virukset siirtyä kuolleista eläviin?

Vierailija
30.10.2009 |

Kysyn tätä siksi, koska mieheni tekee ajoittain töitä hautaustoimisto "apumiehenä" ja käsittelee siis tällöin vainajia. Voikohan virukset kuten HIV, hepatiitti (onko se virus) tai vaikka tämä H1N1 -virus "hypätä" kuolleesta elävään ihmiseen?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
30.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja siitä mitä miehesi niiden vainajien kanssa puuhastelee :) ja kuinka kauan olleet vainajina.



Joku c-hepatiittivirus periaatteessa voi olla tarttuva jonkin aikaakin (en tiedä tarkkaan, mutta useita päiviä) esim ruiskun kautta. Muutoin virukset käsittääkseni kuolevat aika pian ruumiin ulkopuolella. Influenssavirukset saattavat olla kestävämpiä.



Vierailija
2/4 |
30.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eläminen elävän ruumiin ulkopuolella vaihtelee.



mutta ainakin oikeuslääketieteen laitoksen työntekijät joutuu käymään kaikki testit läpi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
30.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että mitä he vainajille tekevät.



Eli he ottavat vainajan kylmäsäilytystilasta ja ottavat niiltä sairaalan henkilökunnan laittamat "paperivaatteet" yms. pois (voivat olla verisiäkin tai muita ruumin nesteitä voi olla valunut). Nostavat arkkuun, pukevat ja siistivät (mm. kampaavat hiukset ja poistavat kasvoilta veren tai muun lian). Normaalisti suojana vain kertakäyttöhanskat.

Vierailija
4/4 |
30.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli kyllähän ne virukset ihmisen ulkopuolella jonkun aikaa elävät, mutta tuskin "hyppäävät" toiseen ihmiseen vaan pitäisi ihan kunnolla olla kosketuksissa ja joutua suuhun tms.