Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Led-valot naisen korvissa voivat estää masennusta

Vierailija
12.01.2010 |

Masennusta voidaan tulevaisuudessa ehkäistä korviin työnnettävillä voimakkailla led-valoilla, kirjoittaa sanomalehti Kaleva.



Oululaisen Valkeen toimitusjohtaja Juuso Nissilä ja tuotekehitysjohtaja Antti Aunio ovat kehittäneet laitteen, jolla valoa annostellaan korvakäytävien kautta suoraan aivojen valovasteellisen osiin. "Neljässä viikossa lähes kaikki vakavista masennus- ja ahdistusoireista kärsineet, kaamosmasentuneet koehenkilöt parantuivat täysin", Nissilä kertoi lehdelle.



Korvakäytävästä pystyy lähettämään kätevästi valoa aivoihin, sillä luut ovat korvakäytävässä ohuimmillaan. Professori, ODL Terveyden johtava ylilääkäri Timo Takala luonnehtii hoitomenetelmää "vähintään vallankumoukselliseksi".



"Kaikki oireet lievenivät normaalitasolle lyhyessä ajassa", Takala sanoo vahvistaen testiryhmän tulokset. "Valolla on suora biologinen vaikutus, ja siitä on nyt selkeää näyttöä."



Masennus näyttää olevan erityisesti naisten sairaus. Naisten suuremman depressioriskin syystä on esitetty erilaisia sekä biologisia, psykologisia että sosiaalisia selityksiä.

Naisille depressiodiagnoosi tehdään miehiä kaksi kertaa useammin. Jos arvioiden mukaan depression elinikäinen esiintyvyys on 20 %, niin naisilla se on kaksi kertaa korkeampi kuin miehillä.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
12.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pihalta ulkovalot pään ympäri ja pari tuikkua korviinkin, jopa mieli piristyy :)

Vierailija
2/8 |
12.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

minkä ihmeen takia aivoissa olisi jotain suoraan aivoihin tulevaan valoon reagoivia soluja kun aivot ovat kerran hyvin suojassa valolta kallon sisällä ja valoaistimukset välittyy sinne vain silmien kautta ?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
12.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei VOI olla totta : )))

Vierailija
4/8 |
12.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vilkaisin lääketieteen tieokannasta, eikä ainakaan hakusanoilla "light ear depression" tullut mitään osumia, jotka liittyisivät aiheeseen.



Aivojen valoa prosessoivat osat ovat visuaalisella aivokuorella takaraivon alueella. Aikamoinen ledi pitää olla, jos sinne loistaa korvakäytävästä, oli luukerros miten ohut vaan. Ja nuokin solut vain ottavat vastaan silmästä tulevan signaalin, joka on muutettu sähköiseksi jo verkkokalvon takana.



jotain vuorokausirytmiin liittyviä juttuja tapahtuu valoon vaikutuksesta, mutta nekin perustuvat silmiin, siitä eteenpäin homma menee sähköisenä.

Vierailija
5/8 |
12.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mammat kulkee ledit korvissa. Kun kaivaa vaikkua niin topsipuikot muuttuu loisteputkiksi :)

Vierailija
6/8 |
12.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
12.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

hmmm...mikä mielikuva...

Vierailija
8/8 |
03.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuolla on vertailtu led-valoputkia ja loisteputkia.

https://proficient.fi/led-loisteputki

Hiukan erilainen näkemys.