mitä teidän 3 v osaavat jo,
Kommentit (26)
Meillä muksu 2v 9kk ja päiväkodissa kehuttu hirveen fiksuksi kun tekee 20palan palapelejä... Taitaa olla pikkunero sinulla 2! Käsittääkseni n.60 palan palapelejä tekevät yleensä 5-6-vuotiaat.
osaa kirjoittaa oman ja muutamien muiden nimet, tietysti lukee myös nämä. Osaa kirjaimet ja numerot 0-10. Laskee yhteen ja vähentää pieniä lukuja. Osaa viikonpäivät. En kyllä tiedä ovatko nämä sellaisia mitä yleensä ei osata, mutta kaikki tämän ikäiset eivät varmaan osaa.
Viheltelee melodioita ja ui ilman kellukkeita.
osaa kirjoittaa oman ja muutamien muiden nimet, tietysti lukee myös nämä. Osaa kirjaimet ja numerot 0-10. Laskee yhteen ja vähentää pieniä lukuja. Osaa viikonpäivät. En kyllä tiedä ovatko nämä sellaisia mitä yleensä ei osata, mutta kaikki tämän ikäiset eivät varmaan osaa.
Ihan normaalia rutiinia nuo päiväkodissa.
onko lapsesi kotihoidossa tai tarhassa oppinut noi taidot?
Ihana tämmönen ketju jossa saa ihan luvan kanssa kerskua mitä oma kullannuppu osaa! :)
tuo 3 v 5 kk tekee innoissaan palapelejä, mutta en tiedä kuinka monen palan osaisi. Meillä taitaa olla 45 palaa isoimmassa pelissä, se menee ainakin helposti kokoon ilman malliakin. Ehkä pitäisi ostaa isompi niin näkisi kuinka monen palan pelejä pystyy tekemään :D
Lapsi siis oppi tuon taidon joskus muutama kk sitten. Eli periaatteessa jo alle 3vuotiaana :)
Keskimmäinen lapsi oppi lukemaan 3v8kk ikäisenä. Oppi samalla, kun isovelikin (6v) oppi lukemaan.
3-vuotias osaa sitoa kengännauhat. Opetin hänelle kun päiväkodista ehdotettiin tarrakenkiä koska hoitajat eivät kuulemma ehdi sitomaan nauhoja.
Ja en tosiaan tiedä että osaako siellä kaikki... Mutta esim. tuon laskemisen suhteen olin ihan ihmeissäni (itse olen ns. matemaattisesti lahjaton) että nytkö jo se osaa. Musta on hassua että noin pieni osaa, vaikka osasivat sitten tuon ikäiset yleensäkin :D
-5
104 palan palapelejä. Kovasti kiinnostunut asiasta ja tekee myös mielellään noita 60 palan pelejä.
Osaa tietenkin myös leikkiä ja tehdä kaikkea muutakin lasten juttuja. Piirtämisestä ja värittämisestä ei ole juurikaan kiinnostunut.
osaa soittaa pianolla "Ukko-Nooan" ja "Tuiki, tuiki tähtösen". Lapsi pyysi itse että opettaisin jotain helppoa niin saisi sitten itse soittaa. :)
Piirtämisestä ja värittämisestä ei ole juurikaan kiinnostunut.
t. 2,5-vuotiaan äiti eli en pääse täällä kehuskelemaan (vasta mennään 20 palan palapeleillä, ettei taida tulla 3-vuotiasta lapsineroa sillä alalla :D)
Muuten ei juuri päästä pätemään :)
Tosin päivittäin jaksavat päiväkodissa kehua pojan ihanuutta. Eli on sosiaalisesti ilmeisen lahjakas. Usein hoitajat ovat sanoneet jopa, että aivan käsittämättömän hieno lapsi. On aina niin ihana ja fiksu ja hyväntuulinen. Ja olisivatpa kaikki lapset tällaisia.
Poika on hyvin touhukas ja energinen, mutta silti käyttäytyy ilmeisen hienosti. Kotona kyllä hakee rajojaan eli osaa näyttää myös negatiiviset tunteensa. Viihtyy päiväkodissa tosi hyvin eli en usko, että on sielläkään mitään miellyttämispakkoa.
osasi 3-vuotiaana pyöräillä ilman apupyöriä, lukea, laskea kerto ja jakolaskuja ja soittaa tuiki tuiki tähtönen viululla. viulunsoittoon hän sai opetusta, soittaa edelleen, muut oppi itsekseen, toki niin että vastattiin hänen kysymyksiin. Toisaalta tyttö oli 3-vuotiaana hyvin vilkas eikä millään malttanut pysyä paikallaan, ei osannut odottaa vuoroaan jne.
kyselee päivittäin miten kirjoitetaan jokin asia. osaa lähes kaikki kirjaimet ja laskee 15 asti, ei siis vain luettele. on kiinnostunut piirtämisestä ja askartelusta. osaa piirtää ihmisen tarkasti (vartalo, pää, kädet, sormet, jalat, korvat, silmät, nenä jne.) osaa leikata.
lapsi on rauhallinen näpertelijä.
että ei se nyt mitenkään arkipäivää ole että 3 vuotiaat osaavat tehdä 60 palan palapelejä tai osaavat kirjaimia. Onhan se hyvin tuon ikäiseltä, mutta toisaalta kertoo lähinnä kiinnostuksesta tai harjoittelusta kuin älykkyydestä. Ja se että päivittäin ihastellaan jotain lasta... No, olen itse lastentarhanopettaja eikä ole vielä uralla vastaan tullut lasta joka olisi "aina niin ihana", tai toisaalta lasta joka olisi aina kamala. Kaikissa lapsissa on omat heikkoutensa ja vahvuutensa. Kolmevuotiaan nyt ei tarvitse ihmeitä osata, kaikki kypsyvät omaan tahtiin. Lähinnä tulee mieleen että pitää ymmärtää puhetta ja ohjeita ja puhua jo itse. Perusliikuntataidot alkavat olla hallinnassa (hyppiminen, pyöriminen, juokseminen jne), osaa piirtää pää-jalkaisen, osaa leikkiä toisten lasten kanssa jne.
esikko osasi virkata ketjusilmikoita ja keskimmäinen ajaa polkupyörällä ilman apupyöriä. Jokainen hyvä omalla alueellaan...
meidän tyttö osaa piirtää ja tehdä isoja palapelejä. leikkii ja auttaa aina. niin ihana luonne että äiti saa olla ylpeä aina =)
p.s. odotetaan 3 vuoden uhmaikää heh heh
Lapsi siis 3v ja 1kk. Onkohan tuo jotenkin "neroa"?