Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eskarilaisten - 2-luokkalaisten vanhemmat: millaista arkenne on?

Vierailija
09.01.2010 |

Millainen on tyypillinen arkipäivänne/iltanne?

Mihin aikaan olette koko perhe kotona, missä koululaisenne on iltapäivät?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
09.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

sekä päiväkodissa oleva 4-vuotias.



Lähden töistä kolmelta(olen osittaisella hoitovapaalla) ja haen kuopuksen päiväkodista. Olemme kotona puoli neljän aikaan.



Laitan yleensä ruoan n. 16.15 koska isommilla on lähes jokainen arki-ilta joku harrastus (ei siis molemmilla joka ilta, vaan menee hankalasti, että on just eri illat). Mieheni tulee kotiin n. 16.30 jos ei ole matkoilla ja samoihin aikoihin lähden viemään harrastajaa harkkoihin ja käyn itse lenkillä. Mieheni siistii keittiön ja laittaa pyykkiä jne. kotiudumme harrastuksista kuuden-seitsemän maissa ja sitten katsotaan lasten läksyt ja leikkivät ehkä vielä vähän aikaa. Kahdeksalta suihkuun ja iltapalalle ja yhdeksältä nukkumaan. Tällä välin me vanhemmat setvimme pyykkiä, laitamme seuraavan päivän ruokaa puolivalmiiksi, käymme kaupassa tms.



Lasten mentyä nukkumaan siistimme vielä talon ja minä aika usein silitän katsoessani telkkaria. Mies plärää sähköposteja ja tekee töitä tai esim. lukee.



Yhdentoista maissa viimeistään menemme itse nukkumaan.

Vierailija
2/6 |
09.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja yksi päiväkotilainen. Arki on todella työntäyteistä! Aamulla kaikki lapset eri paikkaan. Tokaluokkalainen tulee yksin kotiin, eskarilainen jää ip-hoitoon ja haen hänet ja päiväkotilaisen klo 15, kun olen päässyt töistä. Sitten tehdään läksyjä, syödään, tehdään ruokaa, siivotaan, pestään pyykkiä, laitetaan seuraavaksi päiväksi tavarat valmiiksi, mennään pesulle ja nukkumaan ja seuraavana päivänä sama juttu. Ja sitten joku pöhlö äitini, joka eläkkeellä olleessaan tylsistyy ja tulee meille klo 15.15 kun kotiudumme väsyneinä ja haluaa kertoa kaikista tutuistaan, joita tavannut ja on ihmeissään, kun minä vain ynähdän vastaukseksi jne. Ja seuraavana taas sama juttu. Ja sitä seuraavana.... Ai niin perheen isä kotona yleensä klo 21, kun lapset jo nukkumassa ja minä horroksessa sohvalla uutisia katsomassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
09.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ekaluokkalainen on 3 päivää viikossa iltapäiväkerhossa kolmeen ja muulloin tulee suoraan kotiin (klo 14 päivinä). Tokaluokkalainen tulee suoraan koulusta kotiin ja on itsekseen kunnes me tulemme.

Vierailija
4/6 |
09.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamulla herätään ja saatan lapset kouluun. Sitten surffailen pari tuntia ja pesen pyykkiä.



Haen lapset koulusta yhden-kahden tienoilla. Syödään välipala. Sitten leikitään kavereiden kanssa/ ulkoillaan/ käydään harrastuksissa. Viideltä mies tulee kotiin ja syödään päivällinen. Sitten vaan ollaan kotona loppuilta kunnes mennään kotiin.

Vierailija
5/6 |
09.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ekaluokkalainen (ja kolmasluokkalainen).



Hän lähtee ip-kerhosta kotiin klo 15. Minä yritän olla kotona samaan aikaan, viimeistään kuitenkin klo 16. Jos lapsi on yksin kotona, on hänellä lupa tuijottaa telkkaria. Olin koko joulukuun kotona aikaisin ja lopuksi lapsi jo valitti, kun tulen liian aikaisin kotiin, kun ei pääse katsomaan telkkaria :-)



Minä hoidan kaveritapaamiset, eli keskimäärin kerran viikosas hän menee kaverille tai joku tulee meille. Kerran viikossa on yksi harrastus.



Esikoinen huitelee omiaan, joskus kotona koko iltapäivän, joskus tulee klo 17-18. Isä tulee kotiin noihin aikoihin.

Vierailija
6/6 |
09.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koululaiset tulevat kotiin tai menevät kavereille koulun jälkeen. Itse olen kotona yleensä 15-16. Haen kuopuksen tullessa. Teen ruokaa, syödään 17 maissa.



Sen jälkeen koululaiset käyvät vaihtelevasti harrastuksissaan. Joka päivä on jollakin jotain. Isommat kulkevat jo itse, pienempiä kuskaillaan. 21.00 talo hiljenee. Kaikki sänkyihin. Pienemmät nukkumaan ja isommat saa lukea vielä 22.00 asti.



Hyvin sujuu arki!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän kolme