Pienen koiran tarvikkeita
Mistä hankin edullisesti pienelle koiralle tarpeelliset tarvikkeet. Olemme ottamassa kääpiövillakoiran,perheessä ei ole ennen ollut koiraa, joten mitään tarvikkeita ei ole ennestään. Kannattaako tilata jostain nettikaupasta? Asumme aika lähellä Haaparantaa, sielläkin voisimme käydä ostoksilla.
Kiitos avusta!
Kommentit (3)
esim. kunnollisen nahkapannan ja -hihnan, niin ne kestää sen koiran eliniän, jos ne huoltaa hyvin, eikä nekään nyt niin montaa kymppiä maksa. Sama juttu koiranpetien kanssa, kalliimmat on usein laadukkaampia ja kestävämpiä (+ ehkä myös pestävämpiä).
Kynsisakset jne. nyt ei paljoa maksa missään, mutta meillä on eläinkaupasta ostetut hieman kalliimmat ja leikkaavat paremmin kuin marketista ostetut, jolloin kynsien leikkaaminen on kaikista kivempaa.
Leluista ne kalliimmat on usein myös niitä kestävämpiä. (Tosin joku suositteli Ikean pehmoleluja kestäviksi koirille?)
Voihan toki halpakin olla joskus hyvää, mutta usein noita halpistuotteita vaan pitää sitten olla aika ajoin uusimassa. Mutta sekin on kyllä totta, että eläinkauppojen hinnoissa on usein paljon ilmaa. Kannattaa tarkkailla, josko eläinkaupan tuotteen saisi jostain nettikaupasta edullisemmin, joskus niissä on tosi hyviäkin tarjouksia! (Esim. eräässä eläinkaupassa koiran puinen älypeli maksoi 45 e, netistä sama ois lähtenyt vajaalla kolmellakympillä...)
Meillekin etsitään juuri sopivaa kääpiövillispentua, ne on ihania! :)
Ja paljon halvemmalla kuin alan liikkeistä. Koiranruoka kannattaa tietysti ostaa koiranruokakaupasta.