Kissan omistajat
Paljonko maksaa suurin piirtein kissan madotus, sirutus ja leikkaus?
Kommentit (6)
Poikien operaatio on paljon nopeampi ja yksinkertaisempi
juurikin tyttökissan leikkaus oli tuon 60 rahaa, poikakissan taisi olla 40 euroa. näin siis pohjois-suomessa.
40-80e poikakissat ja 60-150e tyttökissat
Kannattaa käyttää vaikkapa lähimmässä pikkukunnassa... Ei siis pääkaupunkiseudulla, Tampereella tms isoissa kaupungeissa.
mutta kuten muutkin ovat laittaneet niin poikakissan leikkaus on halvempi eli kunnasta ja eläinlääkäristä riippuen pojalla 50-80e ja tytöllä 100-150e.
Omalla poikakissalla leikkaus maksoi 70e ja kissa sai vielä kipulääkettäkin.
Sirutus maksaa 40-50 e ja matolääkkeet apteekista noin 10e.
Rokotukset 20-40€
uroksen kastraatio maksoi meille n. 80€ viime kuussa ja narttujen sterilaatio oli yht. 200 kieppeillä (saatiin kahdesta yhtäaikaa leikatusta alennus) alkuvuodesta.
Hinnat riippuu siitä minne viet, jotkut ottaa enempi, jotkut vähempi. Me asumme kissoinemme Tampereella.
Madotus apteekista saatavilla lääkkeillä n. 5 euroa, sirutus n. 50 euroa ja leikkaus n. 60 euroa. Sirutus ja leikkaus riippuen paljon klinikkamaksuista jota on vähän erit ympäri suomen.