mä en vissiin osaa käyttäytyä puhelimessa. ärsyttäisikö sinua tällainen?
minulle on tässä hiipinyt sellainen tunne että puhun puhelimessa liian hitaasti ja " panttaan" sitä varsinaista asiaani, ja että tämä on vastapuolta kohtaan huonoa käytöstä. onko näin ja pitäisikö minun pyrkiä parantamaan tapani (vinkkejä?)?
pari tosielämän (nimet muutettu) tapausta asiaa valaisemaan. tällaisia keskusteluja siis käyn puhelimitse, esimerkiksi:
soitan vuokraemännän kännykkään, vieras mies vastaa " haloo"
minä:" minna möttölä tässä päivää"
*hiljaisuus* (annoin siis tarkoituksella pienen tauon että olisi halutessaan saanut myös tervehtiä. ei halunnut kuitenkaan ja siksi vissiin ärtyi)
minä:" olikohan kärppä kärppälä paikalla?"
mies:" SIIS KUKA SIELLÄ NYT ON?!"
minä:" minna möttölä soittelee, minä yritin kärppälän kärppää tavoitella.."
mies:" SIIS MITÄHÄN TÄÄ ASIA NYT KOSKEE?!!"
minä:" niin mä olen vuokralla tässä kärpän koulukadun asunnossa ja siihen liittyen soitan-"
mies: *huutaa ohi luurin* " ÄÄÄITII! vuokralainen soittaa!!"
jne.
ja toinen esimerkki (tapahtui hiljan ja sai minut ajattelemaan että kannattaisi varmaan petrata puhelinkäyttäytymistään):
olin töissä lähettänyt asiakkaan ambulanssilla päivystykseen ja soittelin perään. terveyskeskuksessa vastasi nainen: " pikkukylän terveyskeskuksen päivystys, sairaanhoitaja pirjo päivänsäde"
minä: " minna möttölä täältä vanhustenkodilta hei."
taas tauko, vastapuoli ei sano mitään joten jatkan: " täältä tuli aamulla yksi ihminen sinne ja olisin kysynyt hänen vointiaan ja jatkotoimenpiteitä"
päivänsäde: " SANO NYT KUULE SE NIMI KUN MÄ OLEN JUURI TULLUT TÄHÄN VUOROON JA MUN ON HIUKAN HANKALA TIETÄÄ KENESTÄ SÄ PUHUT JOS SÄ SANOT ETTÄ " YKSI IHMINEN" !!"
minä: " juu eli nimi oli lyyli hiljanen" jne.
siis onko toi mun jarrutteleva puhetyyli kauhean ärsyttävä oikeasti? mä kun olen ajatellut (en mitenkään kauhean tietoisesti kai) että annan toiselle tilaa ja aikaa reagoida siihen mitä olen sanonut. tuossakin hoitaja päivänsäteen kanssa ajattelin että anna hänelle hetken kääntyä koneeseen päin tai avata ohjelman tai mitä hittoa hänen sitten tarvitseekin tehdä että pääsee potilastietoja tutkimaan. jotenkin ajattelen että hän olisi sen nimen joutunut kuitenkin kysymään uudelleen jos olisin sen heti kärkeen maininnut, antamatta hänelle aikaa valmistautua sen kuulemaan. ja oikeasti joutuikin kysymään ja moneen kertaan kun kuuli sen aina väärin ja meinasi jo todella menettää hermonsa minun kanssani, mikä sai minut kyllä epäilemään että hänellä oli muitakin murheita kuin minun laahaava tapani keskustella.
ei mutta oikeesti, olisiko mun hyvä opetella jotenkin tiivistämään puhettani? ja kuuleeko silloin se keskustelukumppani kaiken oleellisen? siis jos olisin sanonut ihan sukkana koko litanian että " möttölän minna tässä soitan täältä xx-kadun vanhustenkodilta lyyli hiljasen perään joka aamulla tuli sinne että kuinka rouva jaksaa ja kotiutuuko tänään vai jääkö sinne vuodeosastolle? kun ihan oikeesti musta tuntuu että silloin saisin kuitenkin toistaa ainakin puolet.
vai olenko mä nyt oikeasti vaan jääräpää ja ärsyttävä puhekumppani?
Kommentit (17)
Tapaus 1
Aikaisemmin olisi pitänyt sanoa jotenkin, että olet vuokralainen. Olisi voinut tulla luuri korvaan jo aikáisemmin. Usein tallentamaton numero tai outo ääni on lehtimyyjä.
Tapaus 2
Eikö hoitohenkilökunta ole niin kiireistä, että mihinkään tervehtimisiin ei ole aikaa? Suoraan asiaan.
ja ei, en puhu mitenkään hitaasti. mielestäni ihan napakasti ja normaalivauhtia. artikuloinkin ihan selvästi enkä puhu erityisen hiljaa tms. tuo repliikkipuoli oli se mikä minua huoletti. että onko tyhmää jättää noita taukoja väliin ja neljännesosasekunti kuulostella haluaako juttukumppani sanoa jotakin, esim " no terve" tai " ja nimi oli?" tai mitä hän nyt sitten mahdollisesti haluaisikaan sanoa.
ap
Vierailija:
Tapaus 1Aikaisemmin olisi pitänyt sanoa jotenkin, että olet vuokralainen. Olisi voinut tulla luuri korvaan jo aikáisemmin. Usein tallentamaton numero tai outo ääni on lehtimyyjä.
Tapaus 2
Eikö hoitohenkilökunta ole niin kiireistä, että mihinkään tervehtimisiin ei ole aikaa? Suoraan asiaan.
mutta ehkä ekassa tapauksessa oletin että kärpällä olisi minun numeroni kun kuitenkin olin pitkäaikainen vuokralainen. ja ehkä hiukan hämmästyin kun hänen henk. koht. kännykkäänsä (kyseessä yksinasuva nainen) vastasi ihan vieras mies joka ei maininnut nimeään. en halunnut selvittää omia asioitani uppo-oudolle tyypille.
ja tapaus kaksi olisi edennyt huomattavasti nopeammin jos päivänsäde olisi jättänyt väliin minun kouluttamiseni ja kysynyt suoraan sitä nimeä. se olisi onnistunut vaikka yhdellä sanalla " nimi?" , eikä olisi tarvinnut huutaa sekuntitolkulla.
hmm joo, oon mä kans kun en nyt kuitenkaan halua uskoa tehneeni itse väärin tai ainakaan kauhean väärin.
ap
Jos olisit heit posottanut kaiken neiti päivänsäteelle, hän olisi kohta kysellyt, mikä se nimi nyt olikaan.
Ja jos on asiaa vuokraemännälle eikä hänen pojalleen, ei sitä asiaa tarvitse hänen pojalleen selittääkään.
eivät osanneet puhelinkäyttäytymistä.
mutta omaan työnkuvaani kuuluu ajoittain vastata puhelimeen terveyskeskuksessa ja enemmän " vaivaa" on niistä, jotka heti alkavat sanella (esittäytymättä) henkilötunnustaan (en siis ole ajanvarauksessa) taidan olla hidas, kun en silloin kyllä ekalla sanomisella saa sitä koneelle vietyä (kone ei esim. ole auki oikealta kohtaa). No nämä tapaukset ovat kyllä enemmän vanhempia ihmisiä, jotka soittavat usein ja tietävät että sitä kuitenkin kysytään...
jos ei tervehdi. Jatka vaan samaan malliin.
mutta itse olisin tehnyt nuo näin:
1) " Minnä Möttölä tässä hei,soittelen Kärppä Kärppälälle tästä vuokraamastani asunnosta,olisiko tavattavissa?" siis ilman taukoja tmv,kun olisin huomannut vieraan miehen vastanneen
2) " Minnä Möttölä Vanhus Vanhustenkodilta tässä hei,lähetin aamulla sinne potilaan ja kyselisin vointia,nimi oli Hilja Hiljainen"
Vastapuolella taas oltiin ilmeisesti vähän hidasälyisiä.
Esim potilaan kysely asiassa tosiaan oli ilmeistä, että päivänsäteen kuului itse kysyä nimeä ja sen olisi tosiaan voinut kysyä ihan normaalisti : " potilaan nimi oli?" .
joo, kyllä heti havaitsen selkeän eron! tuohan on napakkaa ja selkeää! rupean treenaamaan..
ap
loistavaa...
Näitä litania tyyppejä löytyy ja kaiken saa jankata uudestaan
Jatka samaan malliin!
jos sanot saman tien yhdessä lauseessa, niin ei se toinen kuitenkaan " ehdi" mukaan ja kysyy samat asiat uudestaan. Siksi minä en koskaan esittele itseäni " minna möttölä tässä hei" , vaan " tässä on minna möttölä hei" . Vain silloin on toivoa, että vastapuoli kuulee nimen.
" Matti Möttönen sieltä ja sieltä päivää. Olen vuokralaisena teillä ja minulla olisi asiaa koskien sitä ja sitä, oletko oikea ihminen?"
Ihmiset ei ymmärrä mitään pari ensimmäistä lausetta, niille pitää antaa napakoita ja tärkeitä tietoja. Jos antaa jotakin sinne päin, niin niiden ajatukset rupee harhaileen.
ja kohteliaasti.
Ja sitä paitsi, musta sille tuntemattomalle miehelle, joka vastasi nimettömänä vuokranantajan puhelimeen, ei todellakaan ttarvitse esittää asiaa heti kärkeen. Sehän voisi olla vaikka salaisuus , että tällä naisella on vuokralaisia/sijoitusasuntoja jne. Ja vastaaja saattaisi olla vaikka naapuri tai rosvo tai ulosottomies....
hiukan liian ison " ongelman" ? Meinaan että ihan hyvinhän sinä olet osannut asiat selittää. Luota vaan itseesi! Hyvähän on toki miettiä omaa toimintaansa varsinkin jos on palvelualalla kuten sinä.
Vierailija:
hiukan liian ison " ongelman" ? Meinaan että ihan hyvinhän sinä olet osannut asiat selittää. Luota vaan itseesi! Hyvähän on toki miettiä omaa toimintaansa varsinkin jos on palvelualalla kuten sinä.
nyt vaan tuli semmoinen outo olo kun huomaan että herätän hulluja aggressioita vieraissa ihmisissä. että kai siihen joku syy on oltava. en minäkään huuda ihmisille tai rupea heitä nuhtelemaan jollei oikeasti ole syytä (mitä ei ole vielä ikinä tapahtunut vissiinkään koska en ole muistaakseni koskaan huutanut ihmisille puhelimessa)
ap
ps. ei kun olnpas kerran, mutta se nyt oli ihan tapaus erikseen.
inä mielestäni tosi hyvin.