Mitä mieltä vieraista jotka haluaa nähdä vauvasi esim. kaupassa?
Eli siis ihmiset jotka pyytää lupaa katsoa vauvaa kun tämä on harson takana nukkumassa jne? Onko mielestänne hyväksyttävää vai ahdistelevaa?
Kommentit (10)
kun olin vastasyntyneen kanssa ekaa kertaa kaupassa, rullaportaissa oltiin menossa ja vauva oli siinä ostoskärryjen vauvanistuimessa, ja huusi kuin syötävä, niin eikös takana seissyt joku hieman denahtava naishenkilö joka ojensi sormensa, sanoi kyllä "saanko koskea" mutta ennenkuin ehdin vastata jo tökki mun vauvaa ja sössötti että "Mikä sua vituttaa, mikä sua vituttaa?"
Siis että kosketaan vauvaan on ihan TÖRKEÄÄ ja vielä jotain tollasta sanastoa käytetään mun ihanasta rakkaasta.
Tosin meidän poika on jo 1v ja aika flirtti vieraillekin ihmisille... Oli siis rattaissa ja minä tutkin vaaterekkiä vieressä. Kun käänsin päätä, oli joku mummeli siellä silittelemässä ja pusuttelemassa pojan sormia. Toivotteli Jumalan siunausta pienelle tähtisilmälle. Ihan sööttiä toisaalta, mutta hei... Ei pliis suukotella ainakaan toisten lapsia, eihän?!?!
Tykkään esitellä lapsiani, vaikka ymmärrän, etteivät muut ehkä kuitenkaan ole yhtä umpirakastuneita heihin kuin minä itse. Mutta on silti ihanaa, kun joku heitä kehuu. : )Tulee hyvä mieli.
että vauvani on TODELLA huono nukkumaan ja herkkäuninen koliikkivauva. Herää salamana jos harsoa raotetaan ja vielä höpötetään jotain. Niinä aikoina, kun vauvaa saa nukuttaa 45min, ja sitten vauva nukkuu ehkä 20min, ja joku tuli kurkkimaan niin tuntui että olisin voinut vaikka murhata. Joten miettikäähän kaksi kertaa utelijat kurkkijat.
Minä olen juuri niitä uteliaita, jotka haluaa nähdä puolituttujen vauvat, vaikka ovat harson takana. :) Ventovieraiden vauvoja en mene tirkistelemään.
että olin kääntynyt hetkeksi pois kärryjen luota punnitsemaan vihanneksia. Käännyin, ja joku ventovieras oli kurkkimassa harson taa...
Meidän vauvoja on saanut katsella niin puolitutut kuin tuntemattomatkin luvan kysyttyään.
vauvat on ihania.
riippuu siitä millainen hiippari on kyseessä. jos joku kysyy saako katsoa, niin en kai ala kieltämäänkään, jos on asiallinen henkilö siis. ja varmaan vähän epäasiallistä hörhöä jos alkaa kieltämään, niin voi tulla pahempaa jälkeä, eli ehkä sittenkin annan vilkaista. ei oo kyl sattunut kohdalle et kukaan ihme hyypiö ois ilmaissut halua katsoa vauvaa. yleensä ovat tuttuja.
miksi joku haluaa katsoa ventovierasta vauvaa... Mitä katsottavaa siinä edes voisi olla - jotakuinkin saman näköinen kai kuin vauvat yleensä? Itseäni eivät vieraitten vauvat voisi vähempää kiinnostaa. Ystävien ja läheisten vauvat ovat tietenkin aivan eri asia.