korvatulehdus jota lääkäri ei näe
eli voiko lapsella olla korvatulehdus vaikka korva näyttäisi terveeltä ja tulehdusarvot ovat normaalit?
lapsella kuitenkin lämpöilyä ja valittaa pipiä korvassa. lapsi 1½ v. ei nuku öisin kuin ihan vähän.
2 korvatulehdusta ollut kuukauden sisään, tai siis 2 antibioottikuuria korvatulehdukseen. heti seuraavana päivänä kun kuuri loppui alkoi 40 asteen kuume. (Saattoi olla eri tautia). nyt vain lämpöilyä mut valittaa korvaa joka juuri katsottu että terve on.
Kommentit (9)
lapsella lääkärin mukaan raju korvatulehdus. sai 2 erittäin tujua kuuria. Taidan nyt antaa vain kipulääkettä jos ei oireet kummoisemmiksi muutu.
olis voinut lääkäri kertoa että näinkin voi asia olla.
ei laakarit kaikkea aina nae pelkastaan korvaan katsomalla, edes lastenlaakari. korvalaakarilta useampaan kertaan saanu eri tietoa korvan tilasta kuin lastenlaakarilta, luotan tohon korvalaakariin enemman.
paljon asioita mitä pieni lapsi ei halua kuulla, tulee korva usein siitä kipeäksi. ei tulehdusta vaan psykosommaattinen oire..
outoa. mutta meillä piti paikkansa....
ei riidellä kuin harvoin, tietty jos lapsi ei halua harvoinkaan kuulla riitelyä niin on voinut reagoida noin.
Kannattaa käydä asiantuntevalla korvalääkärillä, jos oireet jatkuvat. Korvalääkäri osaa parhaiten katsoa tulehdukset ja näkee myös onko korvassa nestettä. "Tavallisilta" lääkäreiltä olen usein kuullut nesteen jäävän huomaamatta, katsovat vain korvan "punaisuutta". Ja kestää tosiaan aikansa, että nestekin poistuu. On myös tärkeää kontrolloidä, että neste todella poistuu, ettei ole pitkään hoitamatonta liimakorvaa. Tiedän olleen lääkäriperheissäkin...
Akuutti korvatulehdus voi myös alkaa todella äkkiä, joten vaikka korvat olisi katsottu esim. aamulla, niin illalla voi jo olla korvatulehdus.
Mun lapsi oli kipeän oloinen, mutta terveyskeskus lääkärin mukaan korvat oli ok. Sama toistui vajaan kuukauden kulutuua, korvat ok. Sitten siitä noin kuukauden päästä lapsi valitti taas korvansa, vein korvalääkärille, joka totesi liimakorvan. Lapsella oli sii täytynyt olla tulehdus, sillä ei liimakorva muuten tule.
ja lastentautien erikoislääkäriin.
kolmen korvaongelmaisen äiti
mulla oli aikuisena pitkittynyt korvatulehdus (n.2kk). lääkäri sanoi toista (tai kolmatta, en muista) antibioottikuuria laittaessaan että korva voi kipuilla vielä pari kuukautta kuurin jälkeen ajoittain, vaikka varsinainen korvatulehdus olisi jo ohi. (välikorvassa kuulemma tulehdusnestettä tms. joka poistuu hitaasti!?) en tosin tiedä miten tämä pätee lapsiin. oli karseat korvasäryt silloin taudin aikana. en yhtään ihmettele et lapset itkee korvataudissa paljon..