Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

ulkomaalaisen ajokortti...

Vierailija
19.07.2006 |

ulkomaalaisen ajokortti...

Nyt vituttaa ja rankasti.... Mies asunut Suomesa n 5 vuotta, ja omaa kotimaansa ajokortin. Eilen samalla kun käytiin poliisilta noutamassa uusi oleskelulupa kysäistiin paljonko nykyään maksaisi vaihtaa vanhalla kuvalla varustettu ulkomaalainen ajokortti suomalaiseen, saatiin vastaukseksi, että miehen olisi pitämyt vaihtaa kortti suomalaiseen jo monta vuotta sitten!

Nyt miehellä ei ole voimassa olevaa ajokorttia eikä näinollen ajolupaakaan! Joutuu hankkimaan lääkärintodistuksen n.50¿, käymään inssin ?¿ ja maksamaan uudesta kortista 40 ¿ poliisille!J uu ja autokin pitää saada lainaksi kun meillä automaattivaihteinen ja inssi olis hyvä ajaa manuaalilla ettei korttiin tule rajoituksia.

Joskus vuosia sitten kysyttiin eri poliisiasemalta samaa juttua, silloin sanoivat ettei korttiia tarvitse vaihtaa jos ei halua... silloin 40¿ uudesta kortista tuntui opiskelijoiden budjetissa isolta... noh nyt saapi sitten maksaa mannaa omasta piheydestä ja osaltaan myös poliisin virheellisestä tiedosta! PERKELE!



Kortti olisi pitänyt vaihtaa miehen oltua Suomessa min 6 kk max 12kk... nyt siis ollut jo 5 vuotta!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

HEHÄN SAAVAT AJAA OMAN MAAN KORTILLA AINA.

Vierailija
2/5 |
19.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kysyttiin asiaa aikoinaan poliisilta. Säännöt ovat erilaiset riippuen mistä maasta mies on. Meille ainakin sanottiin että pitää olla ajokokemusta ainakin 6kk Suomesta. Eli miehellä ei ollut autoa aluksi ja näin ollen sen 1,5 vuoden aikana ei olisi tuota 6kk tullut täyteen.

No meille kävi tuuria silleen että muutimme hetkeksi pois Suomesta ja kun tulimme takaisin niin haimme korttia 6kk jälkeen.

Kannattaa siis käydä tarkkaan läpi mitä passissa sanotaan sen suhteen että mikä on Suomeen tulo päivä. Onko esim. ollut välillä pois maasta. Ja ottakaa selvää miten vaikuttaa se onko ollut esim. autoa heti alussa. Eli onko miehesi pystynyt ajamaan sen 6kk heti kun tuli Suomeen vai koska on ekan kerran omistanut esim. auton.

Tai sitten haette kansainvälistä korttia miehelle, on sekin kallis mutta yksi mahdollisuus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...Lait ja pykälät eivät ole miehen Suomessa oloaikana muuttuneet, joten kysyessämme asiaa n. 4 vuotta sitten saimme VÄÄRÄÄ tietoa poliisilta! Olen tähän asti luottanut poliisin sanaan enkä ole lähtenyt heiltä saamiani tietoja erikseen tarkistamaan!



Mies ei ole EU:n tai ETA:n alueelta, näinollen ei saa ajaa oman kotimaansa ajokortilla Suomessa kuin sen 1 vuoden!



ap

Vierailija
4/5 |
19.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap



Vierailija
5/5 |
19.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin voi käydä kun muuttaa ulkomaille...



Suosittelen hankkimaan asianajajan (olis ehkä kannattanut tehdä se jo aikaa sitten, mut ymmmärrän kyllä budjettinne) joka selvittää muut mahdolliset asiat jotka voivat vielä tulla vastaan ja tuottaa ongelmia :).



Me asutaan nyt jo kuudetta vuotta ulkomailla ja ollaan muuttamassa kolmanteen maahan tänä aikana. Ekassa maassa ei heti asianajajaa hoksattu hankkia ja tuli jos jotain. Heti kun sellainen saatiin alkoi asiat sujumaan. Ja toki yksi on myös Suomessa hoitamassa meidän asioita. Onneks firma maksaa tämän lystin, mutta ainakin meidän tapauksessa olisi tullut meille itsellekin edullisemmaksi asianajaja palkata kuin elellä mu-tu-periaatteella ja epävirallisesti asioita kyselemällä.



Esim. tuosta ajokorttiasiasta olisi pitänyt pyytää mustaa valkoisella nähtäväksi. Laki asiaan liittyen on olemassa. Mitä poliisi sanoo on poliisin muistin varaista ja kyllä poliisikin voi väärin muistaa.