meillä 6kk neiti harjoittelee nokkamukista juontia ja melko
hyvin jo onnistuu. Kyse on siitä, että vauveli sai antibioottikuurin ja annan lactophilusjauhetta mukista äidinmaitoon sekoitettuna ettei mene ihan ripulille. Tuttipulloa ei ole oikein hyväksynyt joten ei kun nokkis käyttöön ja hyvähän se on, että oppii mukistakin juomaan. Rela-tipat eivät lääkärin mielestä ole yhtä tehokkaita kun neiti muutenkin kärsinyt vatsavaivoista. Imetän toki vielä tiheästikin, mutta tuon jauheen vuoksi oli annan ruuan yhteydessä maitoa nokkiksesta. Muita saman ikäisiä, jotka jo mukia käyttelevät?
Kommentit (2)
syntymästään saakka, maitoa ja vettä.
Ja kyllä he juuri tuossa 6 kk iässä ovat jo itse oppineet juomaan. Ei vaan laita kauheasti juomaa mukiin, niin ei kaadu vahingon sattuessa kauheasti.
Nyt poika 1 v 4 kk ja juo siis tosi hallitusti samoista laseista mistä aikuisetkin juovat. Ja yhtään lasia ei ole mennyt rikki.