Tahattomasti lapsettomat: tiukataanko teiltä oikeasti lapsentekoasioista?
Kommentit (4)
kukaan ei kysellyt eikä tiukannut, tietysti joskus saattoi keskustelun lomassa joku kysäistä että onko teillä lapsia mutta ei mitään sen enempää
ehkä tilanne olisi ollut eri jos olisi ollut enemmän ikää
Omassa ystäväpiirissäni en ole huomannut, että lapsettomilta kyseltäisiin. Ovatko kyselijät vanhempia ihmisiä, kavereita vai ihan tuntemattomia?
Nyt meillä siis on lapsi vihdoin ja viimein... mutta aiemmin sain kuulla KOKO ajan vihjauksia siitä miten kyllä meidänkin KANNATTAISI hankkia lapsia! Paljon ne vie mutta paljon ne antaakin jne. Ja koko ajan pienellä kylällä sai olla ihmisten kyttäyksen kohteena, että joko se maha pullottaa? Ihmiset siis tuli suoraan tuommoista sanomaan. Siinä sitten naama punaisena selität miten on vaan ihan läskiä to maha valitettavasti... Tosi rasittavaa!!! Ja miten voi ihmiset olla yksinkertaisia!?!?!?! Arrrgh!
Sanon suoraan takaisin, ettei ole vaan näkynyt. Tuntemattomat kysyväy aika usein myös, että onko lapsia, siis ihan jotain juttua alkaakseen. Tähän sanon myös, että ei ole tullut.