Jos ei pottua, niin mikä vauvansoseiden perusaineeksi?
Peruna kovettaa vatsan täysin, siksi ei sitä. Mutta mitä sitten soseiden perustaksi? Porkkanakaan ei käy, koska siitä tulee paljon syötynä punoitusta poskiin.
Kommentit (10)
Vatsa siis menee TÄYSIN ummelle perunasta, siksi etsin jotain aivan muuta. Käsittääkseni bataatti on samantapainen kuin peruna, vaikka miedompi.
ap
Nyt isompanakin syö maissi-muusia, kun muut syövät perunamuusia. Se porkkanasta tuleva poskien ja nenän pielien värjäytyminen on muuten täysin vaaratonta. Vaiva on siis vain kosmeettinen.
vaikka toki sisältää paljon tärkkelystä. Meidän ummetusherkille lapsille se ei ole aiheuttanut ongelmia. Hyvin sulavaa ja maistuvaa.
Miten teen riisi- tai maissisosetta? Ostanko pakastemaissia vai... :) Ja entäs riisi sitten?
ap
Muut olen soseuttanut ensin ja sitten riisit sekaan. Joskus tein riisihiutaleista puuroa (keitin veteen).
Itse käytin valmissosetta, kaupan soseessa 70% maissia eli vähän tuhdimpaa kuin muut kasvisoseet ja käy hyvin ruokien pohjaksi. Mutta itse tekemälläkin saa hyvää, pitää olla kunnin tehosekoitin ettei jää kuorien paloja.
Riisin tein ihan vain keittämällä täysjyväriisiä ja tehosekottimille sileeksi.
Kumpaankin näihin soseisiin tarvitsee aikalailla vettä, että saa vauvalle sopivaa eli säästä keitinvesi ja käytä sitä.
t. peruna-allergisen äiti
Maistuu hyvin kun on hieman makean makuista.