Ei kai kukaan maksa joulukuusesta!!? Me haetaan metsästä kuusi ja ei siellä kukaan ole rahaa vailla =)
Kommentit (19)
Mutta kun meillä ei ole omaa mehtää niin totta kai maksan kuusestani :) Lain oikealla puolen mennään!
Suomen metsät kuuluu kaikille!! Varsinkin seurakunnan! Mähän maksan kirkollisveroa!
Tai siis en enää maksa, maksoin kerran tekokuusestani, ja se haetaan ylös varastosta joka joulu. Kätevää eikä varise! Kammoan muutenkin kaikenlaista likaa....ja tuollainen jatkuvasti variseva kuusi tekisi minut hulluksi. :-D
Ja se TUOKSU mikä aidosta kuusesta lähtee, eihän muovi voi sellaiselta tuoksua?
Mutta se mikä sopii minulle ei välttämättä sovi naapurille :)
ja hyvin on käyny kaupaks. 30-50¿/kpl. jotkut nipottaa, mutta ostavat silti
Me haettiin luvalla naapurin mettästä kun maalla asuttiin. Yksi haku jäi mieleen, isä oli merkinnyt valmiiksi ja minä miehen kanssa hakemaan. Päästiin vasta illalla asialle ja kun talvi oli erittäin runsasluminen niin sielläpä sitten pimeässä yhden lampun voimin ja lumessa reittä myöden kahlaten etsittiin tuota puuta. Sahauskin oli työlästä hangen takia. Nyt ei enää onnistu haku ja ostetiin muovikuusi.
Mutta kun oma metsä niin on oma lupa
näihin miehen tuomiin kotimetsän räyhkiin.
ihan tosta kaupungin puistostakaan lähtis kaatelemaan :) Niin pitkä matka pitäis ajaa autolla, että bensat maksais ja vaiva ja saastutettais siinä luontookin. Helpompi maksaa ja asada kodin läheltä.
Millä oikeudella jotkut ovat joskus päättäneett omia metsiä itselleen ja sitten ne periytyvät sukupolvelta toiselle? En oikeasti ymmärrä. Ehkä ymmärtäisin, jos itse omistaisin metsää.
saa sisältyä kuusi kalliiseen vuokraan
Vierailija:
Millä oikeudella jotkut ovat joskus päättäneett omia metsiä itselleen ja sitten ne periytyvät sukupolvelta toiselle? En oikeasti ymmärrä. Ehkä ymmärtäisin, jos itse omistaisin metsää.
Ihan samaan tapaan voisit kysyä, millä oikeudella joku asustaa isossa lukaalissa Kaivopuistossa.
Suomessa ei olisi yhtään kuusta pystyssä, jos jokainen ajattelisi niinkuin ap, 21 ja muutama muukin tässä ketjussa. Ehkä ymmärtäisit varkautesi, jos itse omistaisit jotain. Varastatko paljonkin, jotta et kokisi niin paljon vääryyttä?
aarre kököttää olohuoneessa valoissa ja koristeissa
Joku isoisoiso isänne on voinut sen metsäpalan myydä sitten pois.
Uskomatonta. Vähän järjen käyttöä ihmiset hyvät....
Vierailija:
Joku isoisoiso isänne on voinut sen metsäpalan myydä sitten pois.
Aika naiivia porukkaa täällä välillä.
Mutta ei kovin kaksisia ole vastauksetkaan.
ja mitäs jos se maanomistaja kävelee siellä metsässä vastaan? pahimmillaan varastettu kuusi maksaa 200 egeä. oletko valmis?