mitä johtuu kutina selässä ja jaloissa..olen raskaana,
mutta tämä kutina alkoi tosi aikaisin..eli silloin kun oli vasta muuan viikko. nyt 14+5 ja varsinkin iltaisin kutisee ja alaselkää ja jalkoja..siis lähinnä nilkkoja ja sääriä..oiskohan vaan kuiva iho..
Kommentit (8)
en oo muistanut sanoa ikinä/: mitä haittaa voi olla, jos maksa oireilee?
Keho on kai tavallaan myrkytystilassa, koska maksahan ne myrkyt verestä poistaa.
Ja maksan resitailu voi aiheuttaa ihan ihottumaakin, urtikariaa (punaista näppylää).
Mutta voi tosiaan olla maksaongelmatkin, eli hepatoosi/hepatogestoosi/kolestaasi (" rakkaalla lapsella on" jne...). Mulla se on ollut molemmissa raskauksissa. Kai se on karkeasti sanottuna sitä, että maksa ei pysty enää käsittelemään kaikkia myrkkyjä, ja sitten niitä & etenkin sappihappoa rupeaa erittymään vereen & sitä kautta myös vauvaan. Äidille aiheuttaa vaan kutinaa.
Ei kannata ryhtyä hysteeriseksi, mutta pahin riski hepatoosissa on vauvan kuoleminen kohtuun. Siksi tarkkaillaan ja hoidetaan hyvin. Itsellä kaksi 10 pisteen tyttöä, joten suurimmaksi osaksi kaikki sujuu tämänkin taudin kanssa hienosti! : )
paraneeko se raskauden loputtua? ja voiko tulla helpommin sitten sappikivet? onneksi sinulla9. on mennyt kuitenkin hyvin.. toivotaan, että ois mulla vaan ihon kuivumista.
Paranee pian raskauden loputtua. Sappikivien todenäköisyys valitettavasti vähän lisääntyy - itselläni oli ekan raskauden jälkee yksi tosi kivulias kohtaus.
Kun asiaa seurataan hyvin (minulla verikokeet + sydänkäyrää loppuraskaudesta 2-3krt/vko sekä lääkitys, joka onneksi laski sappiarvoja aika kivasti), kohtukuoleman riski on varmasti aika pieni. Mutta kyllähän se eittämättä stressasi. : (
Toivotaan että sulla on kyse vaan ihon kuivumisesta - mutta kannattaa tietysti varmistaa asia!
t: 9
Jos maksa reistailee se usein aiheuttaa juuri kutinaa. Hakeudu neuvolaan, soita heti huomenna, ja pyydä lääkärinaikaa/maksakokeet.