Kumpi järkyttävämpi: Jokela vai Estonia ?
Kommentit (5)
Olin silloin lukiossa, mutten muista, että koulussa olisi aikuisten johdolla asiasta keskusteltu. Ehkä silloin ei pidetty niin tärkeänä. Nuoren mieltä asia kuitenkin kuohutti ja yhä tänä päivänä hiukan pelkään matkustaa laivalla.
Eilinen oli järkyttävä. Estoniakin oli järkyttävä. Mitä ihmeen järkeä on lähteä järkyttävyyttä vertailemaan?
Minä muistan Estonian erittäin hyvin. Istuin Turussa yliopistolla kirjastossa kun helikoptereita tuli, tuli ja tuli. (Ei ehkä useita, mutta kyllä ne äänet kuuluivat ja kyllä ne muisti pitkään.) Vuosiin tuli myrskyllä Estonia mieleen.
Oletan, että tämänkin tulen muistamaan vielä pitkien aikojen päästä.
Miten yksi kahjo saa kaksi " naapurinpoikaa" murhaamaan kylmäverisesti kaksi ihmistä (toisen kesken avunpyyntöjen) mitättömän rahamäärän takia, hävittämään ruumiit ja palaamaan arkeen kuin mitään ei olisi tapahtunut?
Ja lähes tuhannen ihmisen JOUKKOMURHAN! Estonia upotettiin!
Minusta Estonia vielä järkyttävämpi... Siellähän kyllä kuoli yli 800 ihmistä.