Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Jee jee jihuu! Tyttöni osasi justiin itse hakea potan vessasta kun oli hätä!

Vierailija
13.12.2007 |

Ikää neidillä 13 kk ja on jo kokenut pottailija. Tähän asti oon joutunut pitämään vessan ovea kiinni, kun tyttö olis muuten ronkkimassa pönttöä jatkuvasti. Nyt ovi sattui olemaan raollaan ja tyttö kantoi sieltä potan mulle. Pisu tulikin sitten samantien kun pääsi potalle. Täytyy vissiin alkaa pitää ovea auki tai laittaa potta johonkin muualle näkösälle.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
13.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerrohan vinkkisi miten pottailu aloitetaan :D Meidän 11kk vesseli ei vielä ole edes nähnyt pottaa.

Vierailija
2/10 |
13.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tulee ongelmia myöhemmin. yökastelua ja muuta. yleensä samoihin aikoihin puheen kehityksen kanssa pottailu hyvä alottaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
13.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

No me ollaan aloitettu puolivuotiaana. Mun mielestä on parempi niin, että pottailu on jo rutiini siinä vaiheessa kun lapselle tulee omaa tahtoa ja lähtee liikkeelle. Kyllä meilläkin voi vielä takapakkia tulla, tytöllä ei ole minkäänlaista uhmaa eikä kiukuttelua vielä, eikä omaa tahtoakaan kovin voimakkaana. Ne kun iskee päälle niin voi olla ettei suostu enää potalle.



Aina syömisten ja unien jälkeen kun laittaa, ja lisäksi tarkkailee lapsen merkkejä (pysähtyminen tai steppaaminen esimerkiksi) niin siitä se lähtee. Kestovaipat tietysti auttaa asiaa jos ei käytä mitään kuivaliinaa, että vauva tunnistaa pissaavansa ja vaippa tuntuu märältä.



Potalla lapselle hoetaan pss pss pss ja sit kehutaan kun jotain saadaan sinne. Jos vatsa on kovalla niin ei kannata potattaa, ettei lapsi yhdistä kipua pottailuun.

Vierailija
4/10 |
13.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onhan aikaisemminkin kaikki lapset opetettu kuiviksi vuoden ikäisinä, kun ei ole kertakäyttövaippoja eikä pesukoneita ollut.

Vierailija
5/10 |
13.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä potta otettiin käyttöön siinä 1 v ikäsenä, kun alkoi ilmoittaa ennen kuin kakka tulee että nyt se tulee. Joskus 1,5 v ikäisenä alkoi tehdä pottaan myös pissaa, 2 v ikäisenä jo aika lailla kaikki tulikin pottaan, vaippaa kyllä käytettiin. Päivävaipat jäi lopulta pois 2v 3 kk ikäisenä, kun niihin ei mitään ollut tullut viikoihin, yövaippa jäi pois 2,5 vuotiaana kun oli ollut aamuisin kuiva jo monta kuukautta.

Vierailija
6/10 |
13.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Mutta miksi se potta on vessassa??



MEillä vasta 2v6kk siirtyi vessaan pisulle, että sai rauhassa olla kun 11kk alkoi kävelemään opittuaan tonkimaan sitä pottaa... JA nuorempi käy siis keittössä potalla.



Eli mull aon pottta ollut makuuhuoneessa syntymästä asti ja kun ovat alkaneet kävelemään eli itse menemään potalle niin olen siirtänyt potan keittiöön jossa se on koko ajan esillä ja siihen saa mennä koska vain :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
13.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

nämä aikasin alottajat haluavat säästää vaippakuluissa ja on " hienoa" kun pikkunen osaa käydä potalla. isovanhemmille ja äippäkamuille brassailla

Vierailija
8/10 |
13.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Nimitääin tää nuorempi, tyttö, on ihan alusta asti olut kiinnostunut siitä potasta ja aina tunkemassa kätensä sinne.... Olen sit antanu tunkee vaan... Vielä se on terve ;)



JA nyt kun on jo 1v4kk niin käy välillä nukkensakin pissattamassa potalla :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
13.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En kyllä antaisi nuolla pottaa, eikös lapsen kuulu oppiaettei ole luonnollista pistää suuhun ulosteita ja niiden kanssa tekemisissä olevia tavaroita.

Vierailija
10/10 |
13.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


A) laitamasta kättä potaan jossa on pissaa?

B) laittamatta kättä pyllyyn tai pimppiin sillä sekunnilla kun se on paljaana?



Ja sen jälkeen sit suuhun......?