Millaiset kaapistot laittaisit pyorohirresta tehtyyn taloon? Keittioon, vessaan ja pesutiloihin? Makuuhuoneisiin ajattelin laittaa kaappeeja, ei kiinteita kaapistoja.
Kommentit (3)
talo pitää vuorata sisältä pinkopahvilla tai jollain muulla sisäseinämateriaalilla, sen jälkeen onkin vapaat kädet valita mitä kaappeja vaan.
lisäksi pyöröhirsi on kuin saunassa olisi - se puumaisuus lattiassa, seinissä ja katossa tuo mulle aina mieleen saunan, eikä saunan sovi kaapit.
vois olla vähän kiiltoakin, muttei liikaa. Hirsi yleensä kellastuu aikanaan, joten valkoinen raikastais tilaa ja muutenkin sopii hyvin puun kanssa. Toisekseen kiiltävähkö sileä pinta luo kivan kontrastin pyreälle muodolle ja puun pinnalle.
Mutta en kuitenkaan laittaisi samanlaisia kaappeja sekä keittiöön että kylppäriin ja vessaan, keittiöön vähän prameampaa meininkiä, vessaan käy vähän simppelimpi.
Kun valitsee oikeat värit ja kalusteet, ei (pyörö)hirsitalosta tule liian mökkimäistä (ellei sitten sellaista halua).
Vierailija: