Ei ole tullut mieleenkään miettiä kenen nimellä joulukortti perheellemme on lähetetty :D
Olen kai hyväuskoinen hölmö, kun luulen kaikkien lähettävän joulukortit ihan hyvän joulumielen vallassa.
Täytynee kuitenkin alkaa itse olla tarkkana, ettei vaan loukkaa vastaanottajaa.... Eli perheen jokaisen henkilön täydellinen nimi, mutta missäpä järjestyksessä?
Kertokaa rakkaat ihmiset, mikä on oikea järjestys ;)
Kommentit (29)
Minä suutuin, kun yhteiset tuttavamme laittavat miehen nimen aina ekaksi. En tavallisille kyllä suuttuisi, mutta muutenkin he kumartavat miestäni syvempään kuin minua.
Huvittavaa on, että jotkut lähettävät lapsemme nimellä ja lisäävät että vanhempineen. Siitä en loukkaannu kylläkään, mutta hassua. (Kyse ei kummeista tms.)
Minun kummini lähettää taasen vain minun nimelläni ja sitten on siinä toivotusosiossa, että koko perheelle hyvää joulua.
vanha tapa voisi olla vaikka Vuorineuvos ja rouva Jalmari Kinnunen perheineen.
Maija, Matti, Mira ja Matias Mattinen, vaikka Maijan sukunimi onkin Tittinen. Käääääääk, varmasti siitä on vedetty herneet nenään!!!!
kenelle se on. Luetko ja avaatko sinä siis yhteisesti kaiken mitä teille tulee? Se on kuule rikos.
Joskus olen kyllä onnistunut laittamaan kortin vain lapsen nimellä ja lisännyt siihen +äiti ja isä.....
Huhhuhhhhuhh!
Onneks tää aavee avartaa :))
kuitenkin suunnitella tarkkaan, kun näin paljon otti tuo toinen aloitus voimillesi??
Ja kenen naapureiden kortit olet omanasi lie vastaanottanut, kerran et lue kenelle ne on osoitettu? Älä kuule viitsi valehdella, korvasi heiluu tänne saakka.
Eli meillä eri sukunimi ja leikkimielisesti lasketaan kumpi saa enemmän kortteja. Eli kumman nimi on ensimmäisenä ja kumman sukunimi on kirjoitettuna. Ikinä en ole loukkaantunut vaikkei minun sukuniemeä ole tai jos kaikkien sukunimeksi on laitettu yksi yhteinen.
Tärkeintä on sen kortin lähettäminen ja se että joku muistaa :-)
Jätä lähettämättä, jos et osaa tapoja!
Joten en sen kummemmin kiinnitä huomiota kenelle se on osoitettu. Ainoastaan jos lähettäjänä olisi joku vieras nimi, katsoisin, kenelle meistä kortti on osoitettu......
minua tietysti tituuleerataan korteissa tohtorinnaksi!
Luoja, mitä nipoja täällä on. Sun elämä on nyt varmaan ihan pilalla, kun sun miehen nimi on ensin ja sitten vasta sun. Relatkaa.
Eli tuli tänä vuonna tyyliin: Varpu ja Johnny Söderström, vaikka piti olla
Varpu Kittinen-Söderström ja Johnny Söderström.
Eli näissä kaksiosaisissa näköjään sekoilen välillä.
jos olet holhouksen alla tai muuten samalla tasolla kuin alaikäiset. Oletko ehkä mielenterveyspotilas?
En vaan ole KOSKAAN miettinyt, onko se tullut reijan vai reinon nimellä. Ihan tosi outoa on minusta tällainen saivartelu kenen nimellä jne..... Että joku voi pahoittaa mielensä tai kytätä onko oma nimi nyt varmasti kortissa. On teillä kurjat suvut tai ystävät, jos ette voi luottaa heidän tarkoittavan pelkkää hyvää korteillaan.
Ja totta on että tavallaan tulin omantunnon tuskiin, kun olen varmasti aiheuttanut tahattomasti pahaa mieltä joillekin.
Ap ja 8 ja ties mikä vielä.....
Jos siinä on kohdassa perh. ei ole kyllä aikuinen tai täysvaltainen, vaan enempi sellainen holhouksenalainen rouva, kuten ennen naisten äänioikeutta.
No sillehän ei mitään voi, jos sulta on mielenterveys pettänyt ja ihmisarvo mennyt, mutta minä en halua ainakaan tuollaista postia.
20
Jos vielä rouva on ekana ja mies sitten ja lopuksi lapset ikäjärjestyksessä. Mikä tässä on oikein ongelmana.
Sis Maija ja Matti Meikäläinen eikä Matti ja Maija Meikäläinen, vaikka tuntisittekin miehen paremmin. Vaikka nämä joulukorttikeskustelut ovat hupaisia, niin aina ihmettelen miksi ihmiset eivät muista tätä sääntöä.