Oletko käyttänyt jälkiehkäisyä?
oliko merkki Norlevo? vai onko niitä muitakin?
tuliko huono olo?
paljon maksoi?
Kommentit (7)
En muista merkkiä kun on jo siitäkin 7 v aikaa, mulla ei tullu mitään huonoa oloa. Pillerit naamaan ja sillä selvä, ei mitään sivuvaikutuksia
ei tullut mitään oireita eikä kiertokaan seonnut. Oisko se ollut norlevo. Ekalla kerralla about 5 v sitten oli kaks pilleriä, nyt kesällä vain 1.
Eipä noita huvikseen kukaan nappaile. Parempi tuo jälkiehkäisy kuin abortti.
useammankin kerran, ehkä pari satsia vuodessa viiden vuoden ajan, eikä ikinä mitään oireita.
Mikäs noissa nyt on niin ihmeellistä? Reilu tujaus hormonia, joka estää mahdollisesti hedelmöittyneen alkion kiinnittymisen. Kannattaa hakea heti, eikä miettiä täällä. Mitä nopemmin otat, sitä suurempi teho.
(Jos alkio kiinnittyy ennen pilleriä, ei hormonimäärä sitä enää irroita, mutta eipä myöskään kehitystä vahingoita.)
Itse mietin viime kesänä, pitäisikö hakea vai ei, ja päätimme miehen kanssa, että ei. Mahaa kasvatellaan ;) eli kun ' vahinko' sai mahdollisuuden, se tarttui siihen.
Huono olo alkoi muutamaa viikkoa myöhemmin.
Nyt kasvatellaan kolmatta lastamme mahassa =)
Kierto meni hetkeksi vähän sekaisin, mutta tehosi mulla :) Onneksi!