Mistä johtuu, että suurinosa suomenruotsalaisista on todella ylpeitä ihmisiä, jotka luulevat olevansa muita parempia?
Kommentit (9)
Joka paikassa huutavat niin että varmasti kaikki sadan metrin säteellä kuulevat heidän puhuvan ruotsia...
Vierailija:
Joka paikassa huutavat niin että varmasti kaikki sadan metrin säteellä kuulevat heidän puhuvan ruotsia...
Sinä HUOMAAT ruotsinkieliset, koska et pidä heistä. Jos samat ihmiset puhuisivat suomea, et todennäköisesti kiinnittäisi heihin mitään huomiota.
Teen töitä isossa maisemakonttorissa yhdessä n. kymmenen ruotsinkielisen kanssa. En ole yli kymmenen vuoden aikana huomannut heidän puhuvan sen kovempaa kuin me suomenkielisetkään. Tai no tietysti välillä, kuten mekin välillä.
tai hyväksi itsetunnoksi.
Mutta kateellinen ja alemmuudentuntoinen suomalaisjuntti ei sitä tietenkään tajua.
t. suomalainen mutta ruotsalaisalueella elänyt... ja todella nähnyt livenä sen että ne ruotsinkieliset oikeasti ovat parempia.
Tosiasia on että keskimäärin tienaavat paremmin ja ovat paremmissa töissä (pääkaupunkiseudulla HUOM, tilanne on ihan toinen jossain Närpiössä tai Tammisaaressa!). Tämä taas ei johdu mitekään kielestä, jota he puhuvat.
Kuulet heidät siksi, että kieli eroaa suomesta. Kuinka monta suomenruotsalaista sitten tunnet? Mä tunnen monia ja ovat ihan tavallisia ihmisiä.
Nämä kaksi ovat todella mukavia ja vaatimattomia ihmisiä eivätkä edes rikkaista perheistä.
Mutta sen sijaan jonkun fletchin kirjoituksista oikein paistaa ylemmyydentunto ja toisten halveksunta.
Jos istun esim junanvaunussa, siellä kaikuu ruotsinkielisten rouvien puhe, mutta ei kuulu muiden puhetta. En ole ainoa joka on huomannut tämän. He puhuvat todella isolla äänellä joka paikassa.
Niin eikä ole kyse mistään pitämisestä tai pitämättömyydestä. Itsellänikin on suomenruotsalaisia ja myös ruotsalaisia sukulaisia joista pidän. Kuitenkin juuri nämä suomenruotsalaiset kailottavat. En tiedä minkä takia.
se johtuu siitä ettei heitä ole opetettu häpeämään itseään ja puhettaan. Ja miksi ei bussissa muka saisi jutella niin että jotain kuuleekin? Vitsin mörököllejä useimmat suomenkieliset!
mun ukko. Hän mieluiten salaa sen, että on äidinkieleltään ruotsinkielinen.