Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

joulukortti ohjeita lapsille

Vierailija
10.12.2007 |

eli kotoa löytyy innokkaat 6 ja 4 vuotiaat lapset. mut tällä äidillä ei oo vaan mitään ideaa millaisia kortteja alettais tehdä.. eli tietäiskö joku netistä jotain sivua josta sais ideoita?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
10.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli ei oo liiemmin tullut lasten kanssa askarreltua.. ap

Vierailija
2/6 |
10.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ne sitten leikattiin ja liimattiin punaiselle pahville. Lapsi tosin alle 3-v., että osa tontuista kyllä näytti vähän siltä kuin olis hämähäkki väärinpäin =)

Ensin ajattelin että olis leimailtu sormiväreillä vaikka tähtiä tai sydämiä tai jotain muuta jouluista. Tai voishan sitä vaikka leikata tonttuja tai jotain muita kuvioita ja liimailla niitä. En tiedä, että vieläkö tiimarin sivuilla on askarteluohjeita, mutta kannattaa varmaan käydä kurkkaamassa, jos sieltä löytyis ohjeita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
10.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perhekerhon nettisivuilta, tiimarin sivuilta, sinellin sivuilta.

Nyt yht' äkkiä ei tuu muuta mieleen. Olen itse hakenut joskus googlesta hakusanalla korttiohjeita muistaakseni, löytyy ihan älyttömästi kaikkia hienoja ohjeita, mut monet ehkä lapsille vähän vaikeita, mut noi perhekerho ja tiimarin on hyviä.

Vierailija
4/6 |
10.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja liimatkaa eriväriselle pohjalle. Ja lapset voi koristella: kimalleliimaa ja tähtiä yms...

Vierailija
5/6 |
10.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruskealle, vihreälle, punaiselle tai tummansiniselle kartongille. Leikataan valkoisesta paperista kolmio (kuusi) rei' ittimellä tehtiin " kuuseen" reikiä ja kun kuusi liimataan kartongille, aukoista näkyy kartonki ja niistä tulee sitten kuusen koristepallot.



Toinen kiva idea on piirtää piparimuotilla ruskealle kartongille pipareita, leikata ne irti ja liimata kartonkikorttiin. Halutessaan piparit voi koristella valkoisella maalilla eli tehdä piparille sokerikuorrutuksen.



Meillä tekijöinä 4,5 ja 6v.

Vierailija
6/6 |
10.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksiosainen (eli taitettava) aukkokortti. Siihen pupu lumihankeen istuskelemaan.



Vanua liimattiin aukon alaosaan lumeksi.

Valkoisesta käsintehdystä paperista revittiin pyöreä pala. Voi tietysti leikata saksilla tavallisestakin paperista tai vaikka huovasta, mutta tuosta käsintehdystä paperista jäi repimällä ihanan karvainen reuna.

Toinen pyöreä pala pääksi. Ja vielä korvat. Pupun palaset liimataan paikoilleen taustapaperiin. Naamaan piirretään silmät ja viikset.



Taivaalle vielä pari tähteä liimaamalla tai hopeatussilla piirtämällä.



Oli helppo ja nopea tehdä!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä kaksi