Onko jonkun toisenkin mielestä outoa, että aikuiset lukevat Harry Potter -kirjoja?
Kommentit (14)
Englanniksi niitä julkaistaan kyllä myös " aikuisten kansilla" .
Tai se, että jonkun täytyy olla jotenkin niin aikuinen, ettei voi edes ottaa kirjaa käteensä ja katsoa, onko se nyt niin kamalaa.
Sitten jos on koittanut lukea, eikä aukea, niin ei siinä mitään.
Minä luen niitä, minusta ne on hauskoja. Enkä ole yhtään outo.
Mutta ovat kirjoitettuja nuorille, ei ole haastetta aikuiselle.
mutta jos pitää Pottereita lukevia aikuisia outoina, niin on kyllä niin ahdasmielinen että tuskin lukee mitään fantasia tai seikkailukirjoja
Kuten ei ole outoa, jos aikuinen lukee muitakin nuortenromaaneja.
Itse luen paljon ja kaikenlaista kirjallisuutta, mutta silloin tällöin myös nuortenkirjoja. Esim. jokin aika sitten luin läpi kaikki Montgomeryn tyttökirjat, joita rakastin itse lapsena/nuorena.
Isäni on vuosikausia taivutellut minua lukemaan Potteria. Noh, enhän minä nytkään sitä " lue" , mutta tuleepa tarina tutuksi.
vaan nuorille enemmänkin. Miksi ei aikuiset voisi niitä lukea. Vähän sama kuin Taru Sormustenherrasta.
Ja ikää on 45 v.
Anoppini, 70 v, luki myös potterit. Samoin ystäväni, jotka ovat 25-40-vuotiaita.
Että on meitä outoja aika paljonkin ;)
Viimesimmät kirjat ei ole ollenkaan lasten luettavaa. meidän lapset jos sais lukea niitä, niin eivät varmaan uskaltaisi edes yksin vessaan mennä!