Jos teille tulee kutsu häihin, mihin ei saa viedä lapsia, kumman valitsette?
Kommentit (54)
Tapana ollut mennä juhliin yhdessä ja jos lapsia ei olisi kutsuttu emmekä saisi lapsenvahtia niin kumpikin jättäisi juhlat väliin ellei olisi sitten TOSI läheinen ihminen.
Meillä ei onneksi lapsettomia häitä ole lähipiirissä vitetty.
Lapsettomat häät eivät ole minun juttuni.
miten toimitte te, joilla ei ole lapsille hoitajia, jos teille tulee kutsu eri paikkakunnalla oleviin häihin, eli pitäisi olla reissussa yli yön? ap
Riippuu siitä kenen häät ne on ja missä ja millaiset, haluttaako jompaakumpaa tai molempia tai ei kumpaakaan mennä sinne.
Meidät oli kutsuttu häihin joihin meni kaikki mahdolliset lastenvahditkin ja ne lastenvahdit, jotka eivät menneet vahtivat toisia lapsia, mutta onneksi laitettiin sana kiertämään ja lapsenvahti löytyi meillekin.
Jos on valmis jättämään häät väliin tuollaisen tekosyyn takia, niin tosiaan varmaan parempi silloin jäädä kotiin, seura sion varmaan aika kuivaa!
Meille ei vielä sellaista tilannetta ole tullut, että pitäisi yötä olla häissä elleivät häät ole olleet ulkomailla. Meillä ei myöskään kummankaan vanhemmat asu lastenhoitoetäisyydellä.
Meille ei myöskään ole tullut tilannetta eteen, että lastenhoitajaa ei saisi. Jos sitten sellainen tilanne tulisi, niin kumpi olisi hääparille läheisempi menisi häihin tai muihin juhliin.
Jos pitäisi häihin matkustaa kovin kauas (tyyppiä ulkomaille tai Lappiin tms.) ja lapsia ei voisi ottaa mukaan, niin uskon, että meiltä jäisivät väliin.
Lapset ovat niin pieniä (2v ja 4v), etten halua jättää heitä vieraalle yöhoitoon tai edes niin että joku muu laittaisi heidät nukkumaan ja itse tulisimme yöllä kotiin. Esikoinen on kyllä jo ollut yökylässä, kuopus ei. Ja vauva tulossa, joten muutama vuosi tässä vielä menee.
Mä en kestäisi jos olisin noin kiinni omissa lapsissani!
Vierailija:
Lapset ovat niin pieniä (2v ja 4v), etten halua jättää heitä vieraalle yöhoitoon tai edes niin että joku muu laittaisi heidät nukkumaan ja itse tulisimme yöllä kotiin.
Mutta siis vastaus kysymykseen: hoitajia varmasti löytyy, jos itse vaan haluaa. Oletan, että jos häät olisivat toisella paikkakunnalla/ulkomailla, hankittaisiin mll:lta tai ulkomailta vastaavasta palvelusta hoitaja lapsille hotelliin.
Ei ainakaan pitkän matkan häihin, koska meillä ei ole sukua lähellä jonne kuskata lapset. Ostohoitajaa ei viitsi ottaa kuin muutamaksi tunniksi illalla. Ei ole kyllä ikinä tullut sellaista kutsua!
Vierailija:
miten toimitte te, joilla ei ole lapsille hoitajia, jos teille tulee kutsu eri paikkakunnalla oleviin häihin, eli pitäisi olla reissussa yli yön? ap
Parempi että on hoitaja joka puhuu suomea
Riippuu siitä, kenen häistä on kyse ja onko intoa lähteä.
Vierailija:
Mä en kestäisi jos olisin noin kiinni omissa lapsissani!Vierailija:
Lapset ovat niin pieniä (2v ja 4v), etten halua jättää heitä vieraalle yöhoitoon tai edes niin että joku muu laittaisi heidät nukkumaan ja itse tulisimme yöllä kotiin.
siinä vaiheessa kun ilta vasta alkaa, on jo lasten nukkumaanmenoaika. Kun kerrankin pääsemme kivoihin juhliin, viivymme kyllä pikkutunneille asti. Siis ilman lapsia. Siksi emme heidän kanssaan lähtisikään.
Häät ovat tilaisuutena kuitenkin paljon tunteita herättävä sekä järjestäjissään että koko lähipiirissä. Kutsuvieraat on valittu yleensä varsin tarkkaan isoissakin häissä. Tietysti, jos kutsuja ei ole kovinkaan läheinen, on ehkä kaikille ihan ok, etteivät kaikki kaukaisemmat tutut pääse paikalle.
Mutta jos hyvä ystävä, perheenjäsen tai lähisukulainen kutsuu häihinsä, on kyllä melkoisen itsekeskeistä jättää menemättä, kun ei viitsi jättää 2- ja 4-vuotiaita lapsia hoitoon. Hoitajan kyllä saa, tuttavapiiristä tai palkattuna. Tai sitten täytyy todella tyytyä siihen, että syrjäytyy pikkuhiljaa kaikista sellaisista kaveripiireistä ja ystävyyssuhteista, joihin lapset eivät kuulu 24/7.
Olisi kai pitänyt mainita asiasta. ap