Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saako turvaistuin olla etupenkillä kasvot menosuuntaan jos autossa on turvatyyny siinä kohdassa?

Vierailija
10.07.2006 |

Ystävälläni on näin, istuimessa 2,5v poika ja kauhistuin sen nähdessäni. Olen luullut että ei saisi olla, koska turvatyyny voi auetessaan ruhjoa pikkuisen. Ystäväni sanoi, että autokauppias-kaveri oli sanonut että voi olla siinä etupenkillä. Miten se menee? Voiko olla?



Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
10.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

sehän sanotaan jo ohjekirjassakin ja kieltomerkit kojelaudassa!

Vierailija
2/5 |
10.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka turvatyyny olisi poistettu toiminnastakin ei voida olla varmoja ettei se sitten kuitenkin toimi kun kolari sattuu. Siinä käy kyllä tosi huonosti sitten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
10.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

vasta 15-vuotias on varmuudella riittävän iso kestääkseen turvatyynyn aiheuttaman iskun!!

Vierailija
4/5 |
10.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä poika 3v istuu kasvot menosuuntaan etupenkillä. Turvaistuin on mersun oma ja kytkee automaattisesti turvatyynyn pois päältä. En jaksa uskoa, että mercedeksen maineella uskallettaisiin ruveta riskeeraamaan jos pienikin onnettomuuden vaara olisi. Vahingon korvaukset nousisivat niin huimiksi että se olisi firman tuho.

Vierailija
5/5 |
10.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Turvatyyny pitää poistaa kokonaan jos lasta kuljettaa näin (poiskytkeminen ei riitä). Lapsi tukehtuu tyynyyn kolaritilanteessa ja omasta kokemuksesta voin kertoa, että tyyny voi laueta aika herkästikin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi kaksi