Tokaluokkalainen kiukuttelee läksyistä.
Koulu alkoi. Pojalla meni eka luokka oikein kivasti. Nyt kamala kiukuttelu, että ei halua tehdä läksyjä. Itkee ja raivoaa, vaikka tehtävänä vain joku kirjaimien kertaus, ei mitään hankalaa mietittävää edes. Millähän saisi innostumaan uudestaan vai onko tämä vain alkukankeutta?
Kommentit (3)
Viimeksi kiukkusi silloin, kun koulu alkoi ekalla ja kirjaimet eivät heti onnistuneet. Sen jälkeen ei ole ollut ongelmia vaan on tehnyt läksyt reippaasti. ap
poika oli niin väsynyt jo valmiiksi, että läksyjen teko meni ihan lörinäksi. Muutaman lauseen kirjoittamisenn meni kiukutteluineen tunti. Väsytti, oli kuuma, kukaan ei neuvo mitä pitää tehdä, sitten osaa kyllä ite ( ei tarvii vieressä seisoa)...eli ei tiennyt enää yhtään mitä haluaakaan ja mitä tehdään. Inhottavaa, mutta toivottavasti ohimenevää. Huutoa ja itkua on tullut täällä tänään aiheen tiimoilta.
Täällä tyttö sitten taas samalla meiningillä. Kai se on tää arki, kun kesäloman jälkeen iskee päin näköä. Väsyttää ja joutuu koulussa skarppaa taas opettajan ja kavereiden silmissä. Uskon ja toivon, että rauhottuu tästä. Voimia sinne :)