Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kuinka tarkkoja rakennustyömailla ollaan työajoista???

Vierailija
10.07.2006 |

Miehelläni on vituttavan letkeä meininki lähteä töihin: ei mitään kiirettä. Nytkin lähti yli tunnin myöhässä! Itse terveydenhuoltoalan työntekijänä en voi muuta kuin ihmetellä syvästi! Meillä kun on minuuttiaikataulu ja pikkusenkin myöhästyviä katsellaan karsaasti.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja etenkään maanantaisin taitaa useilla raksamiehillä olla ihan omaa lomaa vaan tietyistä syistä... eli ei siellä kukaan pieniä myöhästymisiä edes huomaa.



Ja älkää nyt aloittako narinaa yleistämisestä raksamiesten kohdalla... Kerroin vain että tosi MONILLA työmailla maanantai on sellainen päivä joka kirjoittamattoman säännön voimin alkaa sitten joskus, ilman kiireitä ja paniikkia

Vierailija
2/4 |
10.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruokatunnilla olutta, maanantait vapaata yms.

Toisaalta on kunnollisiakin työntekijöitä, kuten mieheni.

Hyvä puoli on, että näille kunnollisille sitten maksetaan ja reilusti:)))

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä olen mieheni työpaikan touhuja seuraillut, niin eipä näiden lorvailijoiden työsopimuksia paljon jatkettu ole... Tietenkin jos on kyseessä työpaikalleen " parkkiintunut" vakipaikkalainen, joka on myöhemmin alannut lorvailemaan, katsellaan sitä varmasti pidempään ja riippuu tietenkin myös siitä millainen työmaajohtaja on itse tavoiltaan: jos itse nukkuu pommiin ja lorvailee, niin kai sitä katsoo läpi sormien hyvinkin pitkään, valitettavasti.

Oma mieheni (on kirvesmies) ainakin lähtee töihin tikkana klo 06.30 joka aamu ja on poissa vin lääkärintodistuksella, mutta eipä ole koskaan kenelläkään ollutkaan nokan koputtamista hänen työmoraalistaan.

Vierailija
4/4 |
10.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ihan mitättömistä syistä voi irtisanoa, työntekijän turva on suurempi tässä asiassa.