G: paljoko käytät lapsen/lasten vaatteisiin + leluihin kuukaudessa?
Kommentit (23)
Ostan aika paljon kirjoja, niihin menee rahaa jonkin verran. Myös vaatteita. Leluja en juurikaan.
170 e
Pitääkö muut menoistaan vai onko nuo arvioita?
vaatteihin enemmän, varmaan liki satku. Kahdelle lapselle.
Leluja ostetaan satunnaisesti. Enemmän jouluksi ja synttäreiksi. Esikoisella menee jo harrastuksiinkin rahaa. Nuoremmalla päivähoitoon.
80 euroa/kk menee ja yksi 2.v. Nyt tulossa toinen samaa sukupuolta, enkä tosiaan usko menojen kaksinkertaistuvan, nousee kai johkin 100 euroon/kk.
En harrasta mitään mikä maksaa nyt kun lapset on pieniä, joten hyvällä omallatunnolla sijoitan lasten leluihin ja vaatteisiin sitten.
Itse en ole pitänyt kirjaa, vauva vasta 5 kk, mutta jo nyt mennyt paljon ja varmaan jatkossakin kolminumeroinen luku joka kuukausi. Näin ainakin arvelen.
Varmaan kuukautta kohti menee ainakin 250-300 euroa.
Siis ihan aikuisten oikeastiko te pärjäätte noin vähillä ostoksilla?
Meille 50 euroa kuussa tarkoittaisi minusta vuositasolla 600 euroa.
Mikäli lapsella on kesäajaksi kävelykengät, lenkkarit, sandaalit ja kumpparit, niin minusta niihin menee 120 euroa. ja noi ei ole sitten kyllä varmaan mitään kalleimpia vielä edes.
Sitten jos talviajaksi on talvikengät, goret ja kumpparit, niin niihinkin menee 120 euroa.
Lisäksi varmaan monella on vielä juhlakengät. Uskoisin siis, että yksistään kenkiin menee keskivertoperheellä 260 euroa, tietty ei mene, jos lapsella on kesällä pelkät lenkkarit ja talvella pelkät kuomat.
Sitten lapsella minusta pitää olla pari kesäulkovaatekertaa, sanotaan vaikka a 40 euroa eli niistä tulee yhteensä 80 euroa ja niihin sitten vielä välikausihattu, lippis ja parit hanskat, yhteensä vaikka 120 euroa kaikkiaan.
Sitten varmaan talvella pitää olla kans jotain päälle laitettavaa, ehkä kaksi vaatekertaa myös, sanotaan a 40 euroa myös, mutta lisäksi pitänee olla pari hattua ja kolmet hanskat, sanotaan yhteensä 150 euroa.
Sitten lapsella varmaan pitää olla pikkareita, sanotaan nyt vaikka seitsemät eli yhteensä 15 euroa ja sitten sukkia kans ja niistä varmaan 15 euroa myös.
Sit jos lapsi sattuu tarvitsemaan vaikka luistimet, monot ja uimahousut, niin luultavasti menee vielä se viimeiset 40 euroakin aika kevyesti.
Onko tuossa jotain hirmuisen paljon tai hirmuisen kallista?
Ai niin ja minusta tuolla lapsella ei ole ollenkaan t-paitoja, collegeja eikä housuja, joten toppahaalarin alta paljastuu alkkareissa ja sukissa oleva olento ;-) Kesällähän tunnetusti voi olla shortseilla, joten jos ostaa pikkareiksi boxerit, niin tuskin kukaan mitään huomaa. Kesäjuhlissa voi olla ehkä hiukkasen nolompaa, jos juhlaisäntä käskee riisua takin ja ulkohousut.
Sen vuoksi esim. ulkovaatteisiin ei mene kaksinkertaista summaa vaikka lapsia onkin 2. Monet kengätkin ovat esikoisen jäljiltä vielä käyttökunnossa kuopukselle.
Aika paljon lienee merkitystä lasten iälläkin, meillä ei mene vielä rahaa harrastusvälineisiinkään, kun lapset ovat niin pieniä.
t. 3
en voi uskoa, että ihmisillä voi mennä noin vähän lasten vaatteisiin PLUS leluihin. Kummallista.
Sillä säästää aika pitkän pennin, ja ne juhlakengät kannattaa myös ostaa käytettynä, kun niitä käytetään kuitenkin vain muutaman kerran vuodessa.
viime kuussa ostin vain kaikille suht halvat lenkkarit, koululaisille farkut ja uudet reput ja penaalit, kun vanhat oli rikki. Näillä ei pitkälle pötkitä, kaikenlaista hankintaa pitäisi tehdä syksyksi ja talveksi. Noihin kamoihin meni noin 350 euroa.
Ja jos kysytään, paljonko menee kk:ssa, niin vastaus on, ettei joka kk mene. Heh, vastaus pitäisi olla vuosimenot jaettuna 12:lla - ei tietenkään mene joka kk sama summa.
Anteeksi. Ei saa viisastella.
Joka tapauksessa samaa kysyttiin myös vaatepuolella ja päätin ryhtyä pitämään tilikirjaa, koska olen arvioinut, että meillä menee poikien vaatteisiin 200-300¿/kk. Tuo on aika lavea haitari ja kaiken lisäksi epäilen, että lopputulos voi olla jopa yli 300¿. Lelujen ja harrastusvälineiden (pienillä siis polkupyörät, sukset, soittimet, cd:t, satukirjat, jne.) kanssa varmasti yli 300¿/kk.
Tämä siitä huolimatta, että kierrätetään myös isommalta pienemmälle, sikäli kun koot ja mallit sopii ja vaatteiden kunto on säilynyt hyvänä. Lahjaksikin on saatu, sekä leluja että vaatteita, joka vuosi useamman sadan arvosta.
vaatteisiin 492.40euroa
leluihin (ei sisällä kirjaostoksia) 348.05 euroa.
Ulkoiluvaatteet ja noin puolet kengistä on ostettu uusina, reimatekkiä ja muita laatumerkkejä - sekä alesta että normaalihinnalla. Sisävaatteista valtaosa osa on kirppiksiltä, siistejä ja kauniita laatuvaatteita. Trikoopuseroita yms trikoovaatteita joutui tosin ostamana kaupoistakin, ne kun ovat usein aika kulahtaneita jos ovat käytettyjä.
Leluista duploja ja legoja on ostettu muutama iso paketti uusina, lähes kaikki muu kirppareilta - sieltäkin taisi tulla lähes 100 eurolla palikoita...
OStimme myös Bilteman junaradan ja joitakin brion junia ja raiteita yms. uusina.
tossa joku joka ihmetteli et miten voi mennä niin vähän, niin tarkennan että tietty sitten syksyllä ostetaan syyspukuu, talvipukuu, goree, talvisaapasta, hattuu jne.. nämä kaikki siis tuon hinnan päälle. niinä kuukausina voikin sitten mennä 300-400e helposti. Ja taas keväällä uutta kenkää, kevyempää vaatetta jne. En usko että kukaan pärjää 600eurolla vuodessä, jos sen pitäisi sisältää kaikki!!! kyllä lapsi tarvii kenkiä ja vaatteita ja varsinki kenkiä ei kannata kirppareilta ostaa, ku ovat on muotoutuneet jonkun toisen mukulan jalkaan.
sehän selventääkin jo paljon, jos ette jaa kaikkia menoja ja vastaa KESKIMÄÄRÄISTÄ kuukausisummaa. Siis jos kalliit hankinnat tehdään esim. kerran vuodessa ja sitten kuitenkin vastataan esim. 70 eur/kk ja siihen ei sitten sisälly juuri mitään hankintoja.....
Se 500 e siis sisältää vaatteet, harrastukset, harrastusvälineet, kirjat, lelut, leffat karkit ym.
Ostan sisävaatteita yleensä aina paljon kerrallaan ja sitten taas useampi kuukausi taukoa.
Ulkovaatteita keväällä ja syksyllä, kenkiä tarpeen mukaan.
Arvelisin, että noin 50-80¿/kk. Ja lapsia on kaksi poikaa.