Kiireellistä turvaistuin-apua tarvitaan!!!
Mistä näkee ne rajat, että millainen istuin lapselle kuuluu? Tai muistaako joku ne rajat ulkoa? Oliko istuintyyppi kiinni iästä vai painosta vai pituudesta vai mistä?
Meillä on 4v. tyttö, painoa 13kg ja pituutta 100cm ja mietin että voiko häntä kuljettaa (hetkellisesti) korokeistuimessa?
Kommentit (6)
Joo, tyttö on vauvasta asti käynyt painokontrolleissa kun on niin hoikka, mutta kun mitään vikaa ei löytynyt niin ilmeisesti hän sitten vain on tuota keijukaisten kokoluokkaa. Syö kyllä erittäin hyvin mutta kuluttaa paljon myös.
Yleensä istuu ihan tavallisessa turvaistuimessa mutta nyt on tiedossa yksi matka johon ei sellainen istuin sovi vaan pitäisi olla koroke.
kuljetettu 13-14kiloista sellaisessa. tärkeää lienee se että turvavyö menee oikeasta kohdasta
mä kysyisin kanssa: meillä poika 3vee, 90cm ja 13kg. Saa hirmu raivareita 5pistevöissä, kun lukko painaa kiveksiin (on siis vaipaton). Teenkö hirmu virheen, jos laitan turvavyöistuimeen?
tarkoitettu 9-36 kiloiselle mut käytännössä siis 12kilosta ylöspäin me on käytetty.
(onpas teillä kevyt neiti!)