Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

BOIKOTOIKAA KANGASALAN K-SUPERMARKET KESÄPÄIVÄÄ!!!!!!

Vierailija
21.08.2007 |

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
21.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

K-Supermarket Kesäpäivä on nykyisten kauppiaiden aikana toiminut törkeästi työntekijöitään kohtaan. Yritys on esimerkiksi syrjinyt raskaana olevaa työntekijää sekä iäkkäitä työntekijöitä, ahdistellut nuorta työntekijää, kieltäytynyt maksamasta sairasajan palkkaa tai kieltänyt työntekijöitä pitämästä määrättyä sairaslomaa ja laiminlyönyt työsopimuslain mukaista lisätyön antamisvelvoitetta. Erimielisyydet kärjistyivät elokuun alkupuolella, kun työnantaja päätti laittomasti luottamusmiehen työsuhteen ja samassa yhteydessä puuttui myös luottamusmiehen koskemattomuuteen. Myöhemmin työnantaja kielsi purkaneensa työsuhteen.



PAM neuvotteli yrityksen ja Keskon kanssa luottamusmiehen työsuhteen palauttamisesta ja muista yritykseen liittyvistä erimielisyyksistä. Asiassa saatiin 11.8. aikaan sopimus, jossa sovittiin luottamusmiehen työsuhteen palauttamisesta ja hänen palaamisestaan takaisin töihin, avoinna olevien erimielisyyksien ratkaisemisesta sekä työpaikan ilmapiirin ja työskentelyolosuhteiden kehittämisestä.



Sopimus perustui siihen, että kauppias itse ilmoitti irtisanovansa kauppiassopimuksensa Keskon kanssa ja Kesko hakee K-Supermarkettiin uuden kauppiaan. Kauppias kuitenkin perui irtisanomisensa sopimuksen syntymisen jälkeen. PAM odotti 19.8. asti, että Kesko löytää ratkaisun asiaan. Koska ratkaisua ei ole vieläkään syntynyt, on PAM pakotettu käynnistämään toimenpiteet, jotta avoinna olevat erimielisyydet saadaan ratkottua ja työntekijöille inhimilliset työskentelyolosuhteet.



Yrityksen saarto ja ostoboikotti käynnistyvät keskiviikkona 22.8.



Palvelualojen ammattiliitto PAM käynnistää keskiviikkona 22.8. painostustoimet, jotka ovat ostoboikotti ja yrityksen saarto. PAM vetoaakin kaikkiin K-Supermarket Kesäpäivän asiakkaisiin, etteivät he asioisi myymälässä ennen kuin erimielisyydet on saatu ratkaistua.



PAM on yhteydessä työvoimaviranomaisiin ja vuokratyöntekijöitä välittäviin yrityksiin, etteivät ne välitä työntekijöitä Kangasalan Kesäpäivä Ky:öön. Useat Tampereen seudun ammattiosastot ovat luvanneet tukea kyseessä olevia toimenpiteitä. Lisäksi PAM tekee tutkintapyynnön poliisille yrityksen rikkomuksista.



Vierailija
2/5 |
21.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näiden nykyisten kauppiaiden aikana on kai ilmennyt varsin paljon erimielisyyksiä, näin tässäkin jutussa todettiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
21.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todistaa jo jotain kauppiaspariskunnan patruunameiningistä, kun työntekijät eivät viihdy.

Vierailija
4/5 |
21.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikseivät hoida asioita oikeuden kautta jos rikkomukset ovat kerran niin törkeitä?



Jos asuisin Kangasalla saattaisi minulla olla parempaa tietoa asiasta. Itse antaisin kuitenkin oikeuden tehdä ratkaisunsa enkä harrastaisi joukkolynkkausta.

Vierailija
5/5 |
21.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuosta jutusta on kirjoitettu paljon muutakin, tuo ylhäällä kopsattu juttu oli PAMin versio asiasta. Talousuutisten nettisivuilta löytyy myös mm. kauppiaan ja Keskon versiot asiasta.