Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sanokaas nyt niitä vinkkejä, miten jaksan tämän?

Vierailija
14.05.2007 |

Olen tänä aamuna pessyt pöydältä ja lattialta kaatuneet maidot, kaatuneet kaakaot, kaatuneet murot, eteisen lattialta ison meren perusvoidetta.



Eilinen äitienpäivä alkoi hienosti kun sain kahvin sänkyyn. No sen jälkeen luuttusin lattian kun koko matka keittiöstä makkariin oli kahvissa. Sitten taas kaatui jaamupalalla joku juoma. Illalla isäntä oli antanut lasten mehuihin pillit ja sitä mehua oli lattialla pöydällä tuoleilla ja joka paikassa...



Minusta tuntuu että koko ajan jossain kaatuu joku astia... nyt sain nuo hetkeksi kuuntelemaan satukasettia. Mutta minusta tuntuu että oikeasti kohta räjähdän... jos ei täällä tapella ja kinastella jostain niin sitten on tuota sokua jossain.



Niin mies ei koskaan siivoa mitään.. jos yritän pyytää siivoamaan, sanoo lapsille, ettei kannata mennä naimisiin kun silloin on koko ajan joku nupisemassa jostain..



Anteeksi tämä vuodatus, mutta sainpahan vähän purettua.

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
14.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

täysin purkauksesi! minulla vähän sama ongelma.. mies ei " jouda" hoitamaan lasta että saisin siivottua. jos hoitaaa niin samalla kun pelaa tietokoneella ja eihän siitä mitään tule, lapsi kitisee ja itse saa kokoajan juosta lapsen luona.

ei voi olla siivoamattakaan kun sotkussa en viihdy ja kokoajan on stressiä et pitäs siivota, pitäs siivota.. mut ku siihen ei pysty niin sit turhautuu vaan.

mies ei siivoa, ei tiskaa, ei pese pyykkiä tms.

kotiorjax ittensä tässä tuntee eikä rakastetux aviovaimox.

Vierailija
2/15 |
14.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei taida kiinnostaa :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
14.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meilläkin... Joinakin päivinä tuntuu, etten muuta teekään kuin kulje perässä siivoamassa kun joku kaatuu tai murenee. Mutta ajattele positiivisesti: kyllä ne vielä joskus muuttavat omaan kotiinsa sotkemaan. =)

Vierailija
4/15 |
14.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se ärsyttää ,mutta meilläkään ei ukko tajua , ei hyvällä , eikä pahalla.

Tänään laittoi omat pyykkinsä kaappiin , kun olivat viikon arkun päällä lojuneet :)



Vierailija
5/15 |
14.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä käy kahden viikon välein ja tekee myös isommat kausisiivoukset kuten ikkunanpesut.

Vierailija
6/15 |
14.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

nautin kyllä lapsistani 100 %:sesti ja tässä jaksamattomuudessani on kai vähän siompia juttuja kyseessä... olen kyllä lähes lamaantunut. Ja noin 5 vuoden ajan odottanut, että jos pääsisi edes joskus käymään jossain ilman lapsia.



Nuorimmalla on ollut ärkyttävä eroahdistus, mistä syystä kukaan ei tahdo tätä hoidettavakseen... Nyt näyttää ahdistus laantuvan mutta hoitajat on kyllä kortilla. Anoppi on lupautunut noitamaan HEINÄKUUSSA!! Itse menen sillointöihin, enkä varmaan ehdi enää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
14.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi se pitää tehdä joka kerta? Pitääkö ottaa nokkamuki uudelleen käyttöön?

Vierailija
8/15 |
14.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mies on rikas muttei maksa ulkopuoliselle työntekijälle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
14.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehesi tuossa se ongelma on, eivät lapset. Lapset ovat oman aikansa kömpelöitä ja sottaavat, mutta siitä onneksi normaali lapsi kasvaa yli ja oppii.



Mutta kuka opettaa miehen kunnioittamaan vaimoaan ja hyväksymään kodin työt yhteisiksi töiksi?



Anna olla. Vaikka kuinka tekisi tiukkaa ja vituttaisi katsoa sotkua ja sukat tarttuisivat lattiaan, niin anna olla. Katso nyt alkuun vaikka viikko, milloin miestä alkaa sotku harmittaa. Sitten, kun äijä alkaa valittaa sekasorrosta, sanot - huom, mahdollisimman rauhallisesti - että nyt on hyvä herra perheneuvottelun paikka.



Sitten teet selväksi, että et ole kotiorja, vaan kodin työt ovat yhteisiä. Suomen lakiin on kirjattu tasa-arvo, mutta sinne EI ole kirjattu, että naisten osa on kontata kaiket päivät lattialla noukkimassa ja siistimässä muiden jälkiä. Jos mies ei ala kantaa vastuuta noista töistä, sinäkään et kanna. Se on miehen valinta, ottaako osan hoidettavakseen, vai annetaanko kämpän olla hyrskynmyrskynä.



Jos mies suuttuu, ja sanoo, että annetaan olla, sinä jatkat kotityöboikottia tarvittavan ajan. Kyllä se mies jossakin vaiheessa ymmärtää yskän ja jos ei ymmärrä, sellainen mies kannattaa panna kiertoon.



Ok, miehet eivät - vaikka muuten tekisivätkin kotitöitä - useinkaan " huomaa" tippuneita tavaroita jnejne., mutta jos saisit nyt edes alkuun miehen tekemään jotain selvästi rajattua ja määriteltävää tehtävää, esim. imuroimaan tms. Mitä selvemmin työnjako on sovittu, sitä vähemmän joudut nalkuttamaan ja muistuttelemaan.



Ja sitten - tämä on sinulle haastavaa - sinun on myös annettava miehen tehdä osansa, ilman että naputat työn jäljestä tai muistuttelet! Alussa mies takuulla " unohtelee" hommansa, mutta jos olet osannut viisaasti valita hänelle sovitun työn, se työn tekemättömyys kaatuu miehenkin " niskaan" ja hän huomaa, ettei ole jotakin muistanut tehdä...



Onnea miehen kouluttamisessa, se on vaikea ja haastava tehtävä.



Vierailija
10/15 |
14.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Miksi se pitää tehdä joka kerta? Pitääkö ottaa nokkamuki uudelleen käyttöön?

Meillä ainakin oli molempien lapsien kanssa niin, että ruuan yhteydessä juotiin lasista, jotta taito kertyy. Mutta ns. muut janojuomat nokkamukista, ettei tarvitse lapsen perässä kulkea pitkin huushollia luuttuamassa lattiaa. Pääset vähemmällä ja lapsi takuulla oppii silti juomaan lasista.

Nokkamuki on yksinkertaisesti hemmetin kätevä keksintö!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
14.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

aiheutti 5- ja 8-vuotiaat + 2-vuotiaan rasvasotku

Vierailija
12/15 |
14.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä minä teen 95% kotitöistä ja se vituttaa, kun molemmat käydään töissä. Se vaan lipsahti tähän hoitovapaan aikana!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
14.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitää varmaan itsekin mennä vuorotyöhön , niin sitten ei tarvitse tikkua ristiin laittaa.

Vierailija
14/15 |
14.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siksi ajattelin, että jos tämä olisi joku ohi menevä vaihe enkä ole mennyt nokkamuki ostoksille, mutta ehkä olisi syytä.



T:8

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
14.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Molemmilla 2-vuorotyö viiikonloppuineen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi viisi