Mua niin säälittää yksi vauva=(
vanhempansa hoidatuttaa vauvaansa lähes joka päivä. Useasti vauva on myös öitä poissa hoidossa. Vauva ei ole vielä edes puolta vuotta. Vanhemmat ei ole olleet/jaksaneet/viitsineet olla vauvan kanssa edes kahta viikkoa putkeen ilman, että on tökätty pois hoitoon..
Miten tässä voi muodostua turvallinen ja hyvä kiintymyssuhde vanhempiin?
Kommentit (20)
Eikö ole kuitenkin parempi, että vanhemmat hoitavat itsensä ja jaksavat olla sitten lapselle hyviä vanhempia kun ovat hänen kanssaan?
päivähoidossa 10 tuntia ja vanhemmat vapaalla. Lomia eivät vietä lastensa kanssa!
aika idioottimaista!!! mitä hommaavat lapsia jos ei viitsi hoitaa? pieni vauva ei nääs pysty muistamaan vanhempia jos he ovat kovin kauan poissa! toivottavasti unohtanut jo nuo ilkeät vanhempansa! en ikimääilmassa jättäisi vielä lastani 4kk yöksi hoitoon(ellei hoitaja nukkuisi meidän olohuoneessa lapsen kanssa)!!
kyllä saa tuommoiset asiat kuulua muillekkin! HYVÄ ETTÄ PIDETÄÄN TOISISTA HUOLTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
jos sulla ei ole mitään syytä uskoa että vauvaa pahoinpidellään tai kohdellaan muutoin kaltoin niin aika ylimitoitettu reaktio.
2
oksettaa oikein tää av-ämmien juoruamisen halu. Hirveetä porukka...
Varmaan rumia ja läskejä ihrakasoja kaikki nää juoruilijat
sen verran tapausta tunnen, että vauvan hoitoon anto on ihan omasta mukavuudenhalusta kiinni ja kun ovat huomanneet, että vauvan on helppo jättää hoitoon, niin mikäs siinä. hyvällä omalla tunnolla vaan baanalle! Mitäs sitten, kun vauva alkaa näyttää tunteitaan ja vanhemmat huomaavat, että vauva onkin kiintyneempi tähän " vakihoitajaansa" kuin vanhempiinsa?? Käykö pistos ja mustasukkaisuus vanhempien sydämessa ja alkaavat rajoittaa radikaalisti vauvan ja tuon hoitajan yhdessä oloa? Mahtaa se olla aika repivää lapselle tuossa vaiheessa tulla erotetuksi hoitajasta=/ Vai jättäävätkö vieläkin enemmän hoitoon, kun uhmis käy hermoon 8siis sit kun vauva on uhmavaiheessa). Ja kyllä, minulla kylmää sydäntä jos pieni alle 6kk jätetään JOKA päivä hoitoon!!
Vierailija:
Ja kyllä, minulla kylmää sydäntä jos pieni alle 6kk jätetään JOKA päivä hoitoon!!
2 viikkoa...
aina pari-kolme tuntia kerrallaan vuorotellen, koska näin usein olen joutunut viemään toisen lääkäriin ihan perussairastelujen takia. Lasten isä on ollut paljon työreissussa, joten hänestä ei ole paljon apua ollut.
Pitää siis alkaa potea huonoa omaatuntoa....
Mistä te muka oikeasti tiedätte näiden asioiden taustat? Ja miksi tulette niistä tänne meuhkaamaan, miksi ette mene ja ota niitä vanhempia niskavilloista kiinni?
=eivät ole olleet vauvansa kanssa 2 viikkoa putkeen ilman hoitton viemistä. Koko vauvan olemassa olon aikana.
onhan ap:n ekassa viestissä että lähes joka päivä.
Ihmettelen että tähän mennessä vain yksi keskustelija on nostanut aiheen esiin! Ettekö lue ollenkaan, tästä oli viimeksi juttua esim. KaksPlussassa, kun joku älyvapaa äiti kyseli että voivatko jättää alle puolivuotiaan yksin mummonsa kanssa 4 päiväksi?? Hei haloo!
...välillä tuntuu että suurinosa täällä palstailevista äideistä ei välitä siitä, mikä on oikein, vaan siitä mikä tuntuu itsestä hyvältä. Lapsi kärsikööt, koska äiti jaksaa lomailunsa jälkeen olla " parempi äiti" ne 4 tuntia illasta, jonka lastaan näkee...
...samanlainen. Siitä asti ku vauva (nyt 6kk) on ollu 2 viikon ikäinen, ovat menneet joka viikonloppu ja vielä joskus viikollakin. Ja hoitajia on ollut n. 3-4. Säälittää lapsi. En muutenkaan ymmärrä sitä, niinku joku täällä kirjotti, että jos lähtee kaupungille asioille, niin miksi sitä vauvaa ei voi ottaa mukaan????? miksi ihmeessä se pitää viedä edes pariksi tunniksi hoitoon? ei lapsenhoito voi olla noin vaikeaa.
17 sinulle vauvan hoito voi olla helppoa, joku toinen tarvitsee siihen kuitenkin enemmän tukea. Miten tätä voi olla niin vaikea ymmärtää???? Tosin en minäkään ymmärrä, jos kerran viikossa pitää päästä ryyppäämään, mutta muuten osa ihmisistä tarvitsee syystä tai toisesta enemmän tukea kuin toiset.
Vierailija:
En muutenkaan ymmärrä sitä, niinku joku täällä kirjotti, että jos lähtee kaupungille asioille, niin miksi sitä vauvaa ei voi ottaa mukaan????? i]
mutta se, että jätetään esim. 6 päivää viikossa useiden tuntien ajaksi, vain siksi, että on niin kiva olla kahdestaan ja elämä on niin kuin ennen vauvaa (koska vauva on hoidossa, eikä " rasita" vanhempiaan, niin ihan oikeesti tuomitsen ihan varmasti.
t:ap
neljäksi yöksi, onko tuomittavaa? Vain siksi, että saisimme mieheni kanssa asita kuntoon.
että pieni vauva tarvitsee äitinsä läsnäoloa. Tai jonkun muun vakituisen hoitajan. Perusturvallisuus ei ole mikään ihan yksiselitteinen juttu ja sen puuttuminen aiheuttaa kauaskantoisia ongelmia. Ei ole sellaista selitystä, jolla tämä fakta muuttuisi. Jos äiti tai muu hoitaja ei syystä tai toisesta pysty vauvaa hoitamaan niin vauva kärsii siitä. Saahan sitä selitellä, mutta ei se auta vauvan turvattomuuteen vähääkään. Vauvahan ei voi tietää, miksi äiti/hoitaja jättää jatkuvasti vieraiden ihmisten hoitoon (kyllä, vauvalle jopa mummi on vieras).
Äidit vaan ei halua hyväksyä tälläisiä kehityspsykologian kiemuroita, sillä syyllisyyttä ei haluta tuntea. Jos jätät lapsesi usein ja pitkiksi ajoiksi, oli syy mikä tahansa, niin kyllä sun olisi syytä tuntea pisto sydämessäsi.
siinä ei sitä toista enää tarvita mukana.
Vierailija:
En muutenkaan ymmärrä sitä, niinku joku täällä kirjotti, että jos lähtee kaupungille asioille, niin miksi sitä vauvaa ei voi ottaa mukaan????? miksi ihmeessä se pitää viedä edes pariksi tunniksi hoitoon? ei lapsenhoito voi olla noin vaikeaa.
ainakin meidän 2kk vauva itkee kun menään esim vaunujen kanssa kauppaan?
Kerran vkossa käydään miehen kanssa " ulkona" (kaupassa, syömässä, kirpparilla) yhdessä, tulee mummo katsomaan vauvaa kotiin noin 1,5h ajaksi. Yeensä vauva nukkuu tämän ajan, koska lähdetään aina heti syötön jälkeen ja päivällä. Ja näin tehdään korkeintaan kerran viikossa.
Joten meillä vauva ei edes huomaa, että äiti ja isä ovat poissa. Sen sijaan jostain kumman syystä vauva hermostuu kyllä heti vaunuissa kaupassa - vaikka ihan oma äiti on työntämässä niitä vaunuja...
Meillä ainakin on huomattu, että reissaaminen (kaupat ja neuvolat yms) rasittaa vauvaa, eikä siinä paljoa auta, että vauva on ihan oman äidin kanssa liikkeellä. Tämän takia meillä jätetään vauva mieluummin kertaviikkoon reiluksi tunniksi omaan kotiinsa mummon hoiviin, kuin retuutetaan pientä mukana. Näitä kirpparireissuja varsinkin on kokeiltu ja niistä ei vielä tule mitään, kun vauva ei tykkää nukkua vaunuissa sisällä. Sitten kyllä otetaan messiin, kunhan vähän kasvaa ja ikää on esim 4-5kk.
kunhan vanmhemmat on hyviä vanhempia silloin kun ovat paikalla. toivottavasti vauvalla on kuitenkin yksi vakihoitaja.