Veristä vuotoa rv 40. Auttakaa!
Onko normaalia?
Voi olla tyhmä kysymys..
Verta ei tule paljon, eikä limaista. Kuin sellasta tiputteluvuotoa.
Kommentit (7)
Jos veri on ihan oikeaa verta eikä veren ja liman sekoitusta, eikä taustalla ole yhdyntää tai supistuksia,niin kannattaisi varmaan mennä synnytyssairaalan päivystykseen.
kätilö
minä lähtisin kyllä näytille.
Tsemppiä synnytykseen!
Ei välttämättä ole vakavaa, mutta aina kannattaa kysyä. Onnea synnytykseen!
Limasta ei tosiaan ole, sitä limatulppaa on jo tullut tässä parina päivänä.
Ei ole pahemmin supistellutkaan, mahan kovettumisia. Ei yhdyntää.
Veri ei ole sellaista kirkasta, vaan haaleaa.. Mutta ei sitä ei tosiaan tule kuin sillain tiputtamalla..
ap
sanovat varmaan (jos soitat) että voi tulla kohdunsuulta ja liittyä synnytyksen käynnistymiseen, mutta mulla alkoi tuossa tilanteessa ihan yhtäkkiä lorottaa kirkasta verta ja paljon, sitten mentiinkin kiireellä ja istukassa oli joku repeämä. Eli kannattaa mennä heti näytille edes ihan varmuuden vuoksi!!!
Eli sanoivat päivystyksessä että ei varmaan hätää mutta saa tulla näyttämään. Makasin käyrillä puol tuntia ja sitten alkoikin ponnistuttaa. Tässä vaiheessa vasta tarkastivat tilanteen ja olin täysin auki, ei muuta kuin saliin ponnistaan;) Ja verta ei todellakaan tullut paljon, sen verran vaan että vessapaperissa näkyi. Supistuksia ei tullut juuri yhtään. 39+5 tuolloin.
Saattaa liittyä synnytyksen käynnistymiseen, mutta voi olla jotain vakavaakin.