Meidän tuloilla paljon uskaltaisit lyhentää lainaa?
eli nettotulot tällä hetkellä n. 5200 e/kk ja tulevat tippumaan noin 1000 e minun jäädessä äityislomalle.
Kommentit (6)
Ja ajateltiin lyhennykseksi noin 1700/kk omakotitalosta.
Vaikea tietty arvioida kun ei tiedä teidän muita kuluja esim. mahdollista yhtiövastiketta, tonttivuokraa tms., mutta kyllä asumiseen nyt pitäisi aika helposti irrota 1500 euroa kuukaudessa. Tietty ei kannata sopia minimilyhennystä ihan tulojen tappiin.
Meillä laina otettiin niin, että pystyimme vaivatta lyhentämään sitä myös minun hoitovapaani ajan. Nyt, kun olen taas töissä, käytämme lainanlyhennyksiin 500 euroa enemmän kuussa. Jos tulee yllättäviä menoja, meillä esimerkiksi pesukone hajosi, maksamme vain sen pakollisen määrän.
Kokeilisin alussa 1000e/kk ja jos tuntuisi että jää paljon rahaa niin nostaisin summaa.
Vastike lisäksi vesimaksuineen 270 euroa. Tällä hetkellä ei mitään käsitystä oikein paljon rahaa menee mihinkin. Nyt eka asunto maksettu melkein kokonaan ja tarkoitus olisi muuttaa isompaan. Pitäisi seurata varmaan enemmän rahankäyttöä, nyt tuntuu monesti, että paljon rahaa vaan häviää johonkin..
Tonni ei varmaan tee edes tiukkaa - eli sen verran :)