Haluaisin olla syömättä, mistä tahdon voimaa??
Tahtoisin niin pois tuon mahan, ja sen mukana 4-5kg niin olisin paljon onnellisempi. :)
Miten saan itseni pysymään kurissa jotta en söisi liikaa herkkuja ja saisin itseni aktiivisesti liikkumaan?! Vaikka itseasiassa inhoan liikuntaa, kävely ainut mistä pidän, mutta nykyään tulee vaan seisoskeltua leikkipuistossa lapsen kanssa..
Raipaniskuja, kiitos!
Kommentit (3)
ei pidemmän päälle onnistu. Osta kävelysauvat ja mee kaverin kanssa lenkille tai alota juoksuharrastus,siihen jää koukkuun,kun pääsee vauhtiin.
Mää oon onnistunut kutistumaan parissa vuodessa miltei 20 kiloa.
Viime syksynä tippu siitä pari kiloa ja nyt 7 kiloa keväällä, se 10 kiloa tippu synnytyksen ja imetyksen jälkeen jääneistä..
Mun vinkki on että syöt päinvastoin monta kertaa päivässä niin ei tule tolkutonta ahmimista! Ja syöt kohta oikean määrän kerralla kun tiedät että parin tunnin päästä TAAS syöt.
Älä osta kotiin herkkuja. Jos jotain tarttee ostaa niin mieti mikä olisi terveellisempi vaihtoehto; vieraille voi vaikka tarjota marjoja ja jätskiä tai rahkaa! Ei aina pullaa ja keksiä (jotka mössytät itseksesi)!!
Laita vaikka porkkanaraastetta tai viipaleita kippoon hyllylle valmiiksi niin ne napsii siitä helposti.
Unohda mehut ja muut valmiiksi sokeroidut; esim. jogurtti voi olla maustamaton ja sinne sekaan vaikka pähkinöitä, valmiiksi sokeroidut jogurtit on energiapommeja nekin.
Herkkuja voi syödä mutta syö kevyempää tai vähemmän!
Kannattaa viedä lapsi hoitoon mummolle tai kaverille, mies vahtia jne pari kertaa viikossa ja kunnolla lähteä urheilemaan! Jos kävelet, niin juokse osa matkasta. Pidennä pikkuhiljaa juoksun määrää -mikään ei ole niin tehokasta kuin juoksu. Matkaa voit pidentää parin viikon välein vaikka joka toinen kerta. Ota rennommin jos tuntuu pahalta.
Tuloksia on turha odottaa jos ei lepää välillä ja kroppaa KUNNOLLA rasiteta.
Itse alotin tänä keväänä juoksemisen ja vaikka VIHAAN sitä kun ihmiset tuijottaa kuin alastonta ohiajaessaan niin skarppasin ekat lenkit näin: Jos en vaan pääse nolouden tunteen yli NYT niin ensi keväänä olen yhtä lihava (ja nolona) kuin nyt -tai lihavempi (ja nolompi), kun taas jos NYT juoksen ja laihdun niin ensi keväänä olen sutjakka ja timmi. Ja se tehosi! Kyllä sitä eilen lenkillä juostessa itseä mielessä hykerrytti kaikki pullukat jokka seiso bussi pysäkillä ja oli matkalla siiderille ja siinä minä vaan hikisenä juoksin ohi..
Huomenna taas lenkille! Kirjotan kalenteriin kun olen käynyt lenkillä, juoksen itse samaa lenkkiä ja pidennän reittiä pikkuhiljaa. 2 kertaa viikossa on mun tavote. Muuten teen vatsalihaksia, jumppaa, kyykkyjä painoilla (vaikka lapsi sylissä), punnerruksia. Niitä on kiva kirjottaa muistiin ylös ja huomaa oman kehityksen!
Hypin vaa`alle, mutta olis pitäny ottaa myös mittaa reisistä ja vatsasta, nekin antaisi hyvää tsemppiä laihtumisesta. Mutta pyöriihän vaatteetkin ympärillä..
Mulla on pieniä viiden kilon tavotteita puolen vuoden välein. Se ei ole liian rankkaa, nyt olen jopa ylittänyt tavotteitani.
Löydä liikkumisesta iloa ja jännitystä! Kokeile uusia lajeja.
NAUTI olostasi!!!
olen suunnilleen puoli elämää ollut laihiksilla, mutta eipä ne mitään auta. Kyllä siinä tarvitaan kokonainen elämänmuutos, joka nyt ainakin näyttää onnistuneen mulla :) aloin vain totuttamaan itseäni pikkuhiljaa. Esim. ennen voisin syödä aterialla jättiannoksen kermaperunoita, hervottoman annoksen lihaa tms. ja ei yhtään kasviksia. Aina olin väsynyt ja kiukkuinen ja läski tietysti. Pikkuhiljaa jätin perunat, riisit, pastat jne lähes kokonaan pois ja syön nyt vain lihaa, kanaa, kalaa ja kasvisten kera ! Ja todella hyvää on eikä tule väsynyt ja ähky olo sen jälkeen. Ja syömishetkikin on ihanaa, kun tietää, että saa hyvällä omallatunnolla syödä. Esim. poronliha paistetun sipulin ja herkkusienten sekä vihannesten ja fetan kera maistui taivaalliselle :) siitä vaan opettelemaan! Osta vaikka painonvartijoitten keittokirjoja, tosi hyviä reseptejä siellä. Tsemppiä