kokemuksia julkisista lapsettomuushoidoista
joutuuko jonottamaan kauan entä päästäänkö toivottuun lopputulokseen miten helposti?
Kommentit (4)
Toivottuun lopputulokseen pääsemiseen tietysti vaikuttaa se miten vaikea lapsettomuusongelma on ts. mistä se johtuu ja onko se miten helposti/vaikeasti hoidettavissa. Jos on munasoluja, siittiöitä ja kohtu niin hoitokeinoja löytyy ja tilanne ei ole toivoton. Se on ihan sitten muissa käsissä mitä tulee lopputulokseksi.
Kyllästyimme ja teetimme osan niistä yksityisellä ja sieltä yksityiseltä saatiin nopeasti hoitokin. Lapsi on nyt 1-vuotias ja ellemme olisi menneet yksityiselle, niin olisimme varmaan vieläkin hoitojonossa julkisella.
menin omalle terkalle alkuvuodesta-06, ja sieltä saatiin lähete taysiin. sinne päästiin muistaakseni huhtikuussa. siinä oli kyllä sitten kesälomat välissä, mutta heti niiden jälkeen tehtiin kaksi inseminaatiota, ilman tulosta. sitten keksittiin aloittaa miehellä clomifen-kuuri, ja tämän kuukauden tauon aikana tulinkin sitten omin avuin raskaaksi:) eli
n. 7kk ehdittiin olla tutkimuksissa/hoidoissa. tosin meillä " vika" oli melko pieni, eikä mihinkään rankempiin hoitoihin jouduttu. sen voin sanoa, että aivan ihanaa oli se henkilökunta, joka meitä hoiti, ja tosi asiantuntevaa ja kannustavaa.
Onko teitä jo tutkittu? Mitä on tutkittu jne..?
Kyllähän julkisella aika kauan joutuu odottelemaan. Tutkimukset on hitaita kun useimmat niistä pystytään tekemään vain kierron tiettyinä päivinä. Esim. mulla hidasti se kun ovuloiminen tutkitaan verikokeella tiettyinä kierron päivinä. Ne päivät sattui sitten monta kertaa viikonlopulle ja asia venyi... Samoin kävi munajohtimien aukiolotutkimuksessa. Aina oli just oikeana päivänä lääkäri lomalla tai jotain.
Mutta kun asiassa vaan jaksaa olla kärsivällinen ja jos olosuhteet on suotuisat niin kaikki menee luultavasti hyvin julkisellakin puolella. Minä ainakin olin tyytyväinen PHKS:n toimintaan.