Me emme aio ikinä ottaa miehen kanssa asuntolainaa
ja sillä selvä. Oma on asiamme ja omat rahamme on mitkä hassaamme vuokriin mutta ei mee ihmisten kaaliin kun Suomessa pitää OMISTAA ja sillä sipuli, huoh!
Kommentit (3)
Tykätään asua vuokralla, kaikki on niin helppoa jos jotain vikoja tulee senkuin soittaa huoltomiehelle, eikä maksa itselle mitään.
Omat vanhempani asuivat noin 50-vuotiaiksi vuokralla (työsuhdeasunto, joten vuokra vähän alhaisempi kuin normaalisti). He elivät oikein mukavaa elämää, ei tarvinnut pihdata missään ja säästöön jäi rahaa ja kesämökin hommasivat.
Sitten kun heille jäi perintöä omilta vanhemmiltaan he ostivat ensiasuntonsa, joka onkin sitten heidän loppuelämän koti. Ja velattomia ovat edelleen. Ja elävät samalla lailla matkustellen ja nauttien elämästään.
meillä vain ei ollut yksinkertaisesti varaa asua vuokralla.