kannattaako keikkatyö?
Eli kaipailisin kokemuksia keikkatyön tekemisestä, onko rahallisesti kannattavaa siis verrattuna hoitovapaalla olemiseen jne.? Tällä hetkellä olen siis hoitovapaalla, nuorin kohta 2-v., mutta nyt tilanne se että kuntalisä loppuu, kun lapsi täyttää 2-v., kotihoidontuki toki 3-v. asti, mutta sillä ei pitkälle pötki eli töitä alettava tosiaan ajattelemaan. Lapsille (kohta 2-v. ja 4-v.) olen laittanut päivähoitohakemuksen vireille ja hakenut ihan kokopäivätyötäkin, ei ole vielä tärpännyt ja ajattelin että tekisin keikkatyötä eli sijaisuuksia päiväkodeissa (täälläpäin sijaisista kova pula) siihen asti että löydän muuta työtä. Äitini voi hoitaa silloin tällöin (ei jaksa kuitenkaan jatkuvasti) lapsia, mutta jos keikkaa enemmän olisi siis otettava päivähoitopaikka lapsille eli miten sopia päivähoitopaikan kans milloin lapset hoidossa, ehkä kannattais sopia esim. 12 päivää/kk ja äitini hoitaisi mahd.muut päivät, jos mulla töitä. Ettei menis niin isoa hoitomaksua, kun se lähinnä pelottaa jättäytya hoitovapaalta pois keikkatyön varaan ja vielä päivähoitomaksut, jos sitä keikkaa ei olekaan niin paljon että kattaa hoitomaksun ja jäis isompi summa käteen kuin hoitovapaalla. Sitte vielä kaipailisin muutenkin kokemuksia keikkatyöstä, onko raskasta lasten kans (toivoisin että ilmoittasivat yleensä aik.kuin samana aamuna työhön menosta) vai onko ollut ns.pehmeä lasku työelämään (jota toivoisin sen olevan) eli lasten ei tarvis olla välttämättä heti hoidossa 5 päivää/vko? Ja kai hoitovapaalle voi jättäytyä uudelleenkin esim. heinäkuussa, kun päiväkodit kiinni? Ja mites lasketaan keikkatyö työssäoloksi ansiosidonnaista ajatellen?
Kommentit (5)
Kiitos vastauksesta. Tuossa asiassa olen hieman eri mieltä, että täytyisi olla aina samat hoitopäivät viikosta jolloin lapsi hoidossa. Nimittäin meidän esikoinen oli pienempänä pph:lla (kunnallinen) 4 päivää viikossa, kun opiskelin ja aina ed.perjantaina riitti kun vei hoitoajat paperilla ja mitkä päivät hoidossa on (oli kyllä aina joko ma tai pe pois). Sitten naapurin lapset (2 lasta) on vuoropäiväkodissa ja ei nekään kyllä aina samoja päiviä hoidossa ole. Toinen asia johon kaipailisin lisätietoa olis nuo päivärahat eli Kelan maksamat siis niiltä päiviltä kun ei ole töitä, liiton rahaan mulla ei oikeutta ole, koska olen ollut opiskelija ennen toisen lapsen syntymää. Joskus nuorena sain sitä soviteltua päivärahaa, kun tein juuri keikkatöitä ja täytin siihen lappuun aina että työtön, työssä jne. Muistelen muuten että vaihteli todella kuukausittain kannattiko rahallisesti vai ei, siis se kaikkatyö. Eli onkohan tästä vedettävä jo johtopäätös että jos ei keikkatyötä ole lähemmäs 5 päivää /vko, se ei hoitomaksujen jälkeen paljon kannata. Äitini ei jaksa lapsia jatkuvasti hoitaa eli kyllä se hoitopaikka olis sitten hommattava. Saakutti että vaikeaa. Jo on kumma, kun ei työnteko kannata, ei ihme sitten että niitä työttömiä on niin paljon.
Näkyy olevan eri käytäntöjä eri paikkakunnilla.Meilläkin perhepäivähoitajalla,ja piti sopia perhepäivähuollon ohjaajan kanssa päivät.Meillä oli ma ja ti,toinen puolipäiväinen oli sitten muistaakseni ke ja to.Toki sai vaihtaakin,jos mulla oli esim.pakottava meno johonkin yksin,mutta näin meillä on täytynyt toimia.Toivottavasti teillä on eri.Hinnasta vielä sen verran,että 8 pvää kuukaudessa maksoi yhdeltä 76 euroa korkeimman taksan mukaan.Kelan jutuista en tiedä mitään,joten en osaa sanoa mikä sitten on kannattavaa ja mikä ei.Lapsen kannalta ne päivät,kun aamulla tulee tieto,voivat olla hankalia,koska meillä ainakin tuntuu,että paremmin menee kun illalla jo valmistelee.,että huomenna on sitten hoitopäivä.Mutta jostakin ne työtkin on aloitettava,eikä sitä tiedä,kuinka äkkiä ne poikii jotain pidempääkin sijaisuutta.
Voi muuten riippua siitä toi homma,että jos olet työttömänä,niin sullehan on sama mitkä päivät lapsi on hoidossa ja silloin päivät on sovittava.Mutta onhan se eri asia jos opiskelee tai tekee vuorotyötä eikä hoitotarve ole aina sama ,niin silloin on joustavampaa toi hoitoonkin vieminen.Ja vuoropäiväkodissahan näkee varmasti kaikenlaisia hoitoaikoja.
Minäkin ajattelin viime syksynä, että teen tämän talven keikkatyötä, jolloin voin pitää lasta kotona jos vähänkään flunssainen tai toisinaan ihan muuten vaan. Olen huomannut, että keikkatyöläisen talouden on syytä olla kunnossa. Selvityksiä toisensa perään pitää kirjoitella työkkäriin. Sain siis soviteltua päivärahaa. Esim. syyskuun työttömyyskorvauksen sain juuri ennen joulua ja loka-joulukuun tammikuussa. Tosin vaihdoin työnantajaa siinä välissä.
Tilannetta vaikeutti edelleen se, että tein keikkoja päiväkodeissa, kuten sinäkin suunnittelit, ja joulukuussa olin töissä kokonaiset neljä päivää. Töitä ei ole tarjolla silloin kun lapsia on paikalla vähän, kuten joulun lomien aikaan. Ja toisekseen olin itse jatkuvasti flunssassa. Kuten tidät pöpöt kiertää ja keikkalainen joutuu niille altiiksi...Ja kun oma lapsi on sairaana, silloin et mene töihin etkä saa siitä palkaa.
Menee aika hankalaksi arvioida,mitkä päivät tarvitset hoitopäiviksi.Nehän pitää sopia etukäteen ja olla aina samat,koska on varmaan muitakin puoliaikaisia lapsia,ettei ne sitten ole kaikki samana päivänä hoidossa.Itse olen ollut pariin otteeseen työttömänä jonkun aikaa ja olen saanut muutettua lapsen hoidot siksi aikaa kaksi päivää viikossa,siitä on sitten helppo ollut siirtää taas täysipäiväiseksi töiden alettua.Tarkempaa se sopiminen on varmasti vielä kahden lapsen kanssa kuin mulla yhden.Jos haluat pehmeän laskun työelämään,kannattaisi harkita osa-aikatöitä,miten niitä nyt sitten saakaan.Pätkähommissa on vielä se miinus puoli(,jos saat liitolta puuttuvat päivät),että jos oot pari päivää töissä,niin liiton rahoja saa odotella ja jos menee suhteutetuksi(vai mikä se nyt oli),voi olla ettet jää paljon voitolle.Sitten on tietysti eri asia,jos teet niin vähän,että äitisi hoitaa,silloinhan kaikki tulot on plussaa ja vielä jää hoitomaksut maksamatta.Tsemppiä työnhakuun!