Miten leivotte pienten lasten kanssa?
Täällä niin moni aina mainitsee leipovansa lasten kanssa. Mitä leivotte ja miten lapsi siihen osallistuu? Minäkin leivon, mutta 2-vee touhuaa silloin ihan omissa leikeissään. Onko se suurikin virhe, ja mistä päin sitä virhettä nyt sitten pitäis lähteä korjaamaan?! :D
Kommentit (17)
pullan tai sämpylöiden pyörittely ei oikein onnistu, olemme pikkuleipä- ja piirakkalinjalla
Sitä ennenkin tietenkin pipareita leivottiin jouluksi yhdessä. Lapsi voi auttaa yllättävän monessa asiassa. Sekoittaminen ja vispaaminen on ainakin oman lapseni lempipuuhaa. On nyt hiukan alle 3v ja on sen verran jo harjoitellut, että uskallan antaa sekoittaa vaikka puurokattilaa liedellä. Jouluna hän hämmensikin 40 minuuttia riisipuuroa :D Voitte uskoa että sen jälkeen itse tehty puuro maittoikin.
Samoin lapsen voi antaa vaikka kaataa mittaamasi jauhot taikinan joukkoon tms. Pullan leipominen tietenkin on ihan omiaan lapsille. Ei sillä ole niin väliä minkä näköisiä niistä lapsen pullista tulee. Lapsi voi myös voidella ja sokeroida pullat jne.
saa itse tehdä siitä jotain. Taikinasta osa tietty menee suuhunkin.
on meilläkin lapsista huippuhauskaa hommaa :)
Vaan ennen kuin siihen asti päästään, saa lapset kaataa jauhoa taikinaan ja vaivata taikinaa.
Sitten kun leipomaan päästään, saa lapset omat palasensa, kaulimet ja rusinoita. Tykkäävät kaulita taikinaa ja rusinoita siihen painella. Vähän erilaisia pulliahan niistä tulee mutta lapsilla on kivaa kun saavat leipoa =)
annan lapsille taikinapalaset joista saavat tehdä vaikkapa pullakäärmeitä!
Puuroa ei tarvitse sekoittaa koko keittoaikaa, järjetöntä.
vaatii jatkuvaa läsnäoloa ja sekoittelua. Edes haudekattila ei takaa että puuro ei pala pohjaan. SIksi teenkin useimmiten riisipuuron laiskuuttani uunipuurona
Maitoon keitetään meilläkin ja silloin tällöin ehkä 4 kertaa käyn sekoittamassa kypsymisen aikana. Salaisuus on siinä että liedessä on mieto lämpö (2). Laitan toisen levyn kuumumaan kakkoselle ja siirrän kattilan sille kuumalta levyltä (6) sen jälkeen kun maito on alkanut kiehua. Keittoastia on terästä eikä puuro pala.
Pieni kaulin kannattaa hankkia.
Meillä leivotaan lasten kanssa pullaa ja osaavat tehdä korvapuusteja.
Pikkuleipiä ovat tehneet myöskin. Kauralastut Iso Nalle hiutaleista sujuu aika pieneltä pakkauksessa on ohje.
Helpointa on tehdä joulutorttuja ja niistä 7-vuotias selviää yksin paistoineen kaikkineen. 11-vuotias leipoi eilen unelmatortun ihan yksin ja hyvää tuli. Muutama päivä sitten halusi tehdä lettuja ja osaa tehdä pitsimäisiä ohukaisia.
Joten jos ottaa pienet hommiin niin oppivat kyllä ja eivät ole uusavuttomia sitten aikuisena.
Tärkeintä on luoda mukava kiireetön ilmapiiri niihin yhteisiin hetkiin. Kehua ja kannustaa, mallintaa ne tekovaiheet niin lapsi tekee samat perässä. Korvapuustit opeteltiin niin että kaikilla oli yhtäaikaisesti työn alla omat puustit.
Kyllä meillä ovat leipomisessa mukana olleet jo alle 1-vuotiaana. Miksi tunkea lapsi yksikseen jonnekin leikkimään, kun lapsi voi olla äidin kanssa ja opetella jotain hyödyllistä?
Riisipuuron ja riisihiutalepuuron eron kyllä tiedän. Huvittaa ja naurattaa että joku oikeasti seisoo kauhanvarressa tyhjän vuoksi lähes tunnin.
mittaan siis esim. jauhot erilliseen kippoon, josta tyttö sitten kaataa ne taikinan joukkoon, samoin kananmunat yms.
Omanikin ovat olleet tuossa iässä mutta ehtii myöhemminkin.
aivan sama askarteleeko hän jotain kalliista aineksista vai leipooko äitin kanssa. Meillä lasten päiväkodissakin leipovat sämpylöitä/pipareita yms. Kaikki saavat osallistua.
Meillä myös lapset olleet mukana leipomassa ja päivittäisessä ruuan laitossa. Tehtävät on jaettu tarkasti niin, että vain äiti saa koskea lieden nappuloihin. Lapset hakee tarvittavat välineet. Kaikki mitä lapset saavat lisätä kattilaan tai taikinakulhoon on äiti ensin mitannut muoviseen kuppiin. Lapset 4v ja 2v. Leipovat itse omat taikinat ja niistä omat leivonnaiset.
Eli ihan tässä tapauksessa oli lapsen oma aloite tuo puurokattilan hämmentäminen. Eipä siitä minusta haittaakaan ole. En koskaan ole ihan täysin polttanutkaan puuroa (siis sitä " aitoa" ei hiutale) mutta aina on tarttunut pohjaan jonkin verran. Tällä kertaa saatiin kuin saatiin täydellistä herkkupuuroa.
Vierailija: