Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kuinka paljon asuntolainaa? Kuinka paljon maksatte korkoja + lainaa + asumiskuluja/kk?

Vierailija
30.01.2007 |

(asuminen: vastike + sähkö + vesi)



Mieheni ei halua ottaa asuntolainaa, koska sanoo sen sitovan liikaa ja olevan liian kallis.



Lähitulevaisuudessa tarvitsemme kämpän, johon mahtuu yhteensä 5 lasta ja 2 aikuista - eli makuuhuoneita noin 4 yhteensä.



Vuokra tulisi varmaan olemaan joka tapauksessa meidän toiveasunnossamme vähintään 1000¿.



Jos saisimme asuntolainaa, niin mietin, miten paljon kuukaudessa menisi sitten asumiskustannuksiin?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
30.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

128 m2 omakotitalo, ostettu vuonna 2001 uutena rakentajalta hintaan 112.700 ¿, lainaa jäljellä 65.000 ¿.



LAINA 780 ¿ / KK, KORKO 220 ¿ / KK, LAINATURVA 21 ¿ / KK, VAKUUTUS 29 ¿ / KK, SÄHKÖ 124 ¿ / KK, VESI 36 ¿ / KK, JÄTEHUOLTO 15 ¿ / KK, TONTIN VUOKRA 39 ¿ / KK, KIINTEISTÖVERO 15 ¿ / KK



Osa noista kustannuksista on kerran vuodessa maksettavia ( tontin vuokra, kiinteistövero ), osa erääntyy kuukausittain ja osa joka toinen kuukausi, mutta kuukausitasolle jaettuna menot ovat siis nuo.



Asumiskustannukset yhteensä noin 1280 ¿ / KK

Vierailija
2/4 |
30.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

näitä suunnitelmia.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
30.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on rivitalo-asunto, ostaessamme sen pari vuotta sitten kunto oli kohtuullisen hyvä. Talo on rakennettu 80-luvun alussa. Lainaa otimme 127000.



Maksamme pankille 600 e/kk, tästä menee ehkä reilu puolet korkoihin, lyhennystä siis reilut 200e/kk (hidasta on, mutta meillä on vain yksi työssäkävijä perheessä)



Lisäksi vastike ja vesi, muuttaessamme n. 180e ja tällä hetkellä 400 e josta osa rahoitusvastiketta katto- ja muiden remonttien takia. Puolen vuoden päästä vastike laskee 300 euroon.



Asumiskustannukset ovat siis 900-1000 euroa kuussa, josta omaan pussiin n. 200 e. Lisäksi tietysti kroista saa verovähennykset, joten ihan niin paljoa ei todellisuudessa pankille mene. Lisäksi asunnon arvon nousu, ainakin hintapyyntöihin on tullut 17% nousu kahden vuoden aikana tällä alueella (127 000..n. 150 000) . Arvohan voi tietysti myös laskea, sitähän ei koskaan tiedä.



Lainaa voisi maksaa enemmän takaisin niin korkojen osuus jäisi pienemmäksi, mutta tämän kireämmälle emme talouttamme viitsi nyt virittää. Laina-aika on huima, ehkä n. 25 vuotta, mutta todennäköisesti vaihdamme asuntoa ja lainaa ennen sen päättymistä

Vierailija
4/4 |
30.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asuntomme on 90 neliötä, 3-4h ja keittiö, iso parveke ja pienehkö piha. Rauhallinen alue, ei lähiö, palvelut vieressä ja keskustaan n. 3 km. Isohko sisämaakaupunki