Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Uskomaton tunne kun näkee kunnolla!

Vierailija
23.01.2007 |

Hankin juuri uudet silmälasit ja en edes tiennyt, että näin hyvin voi nähdä :)

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
23.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistan tuon tunteen, aina kun vahvuuksia on muutettu, vaikka aiemmin ei olisi edes huomannut, ettei enää näekään kunnolla.



Nyt kyllä huomaan, että en näe kunnolla, mutta en ole saanut aikaiseksi hankkiutu silmälääkäriin. Uusien lasien valitseminenkin rasittaa, vaikka nyt olisi järkevä aika ostaa, kun monissa paikoissa on kaiken maailman tarjouksia.

Vierailija
2/5 |
23.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse kävin viime kesänä laserleikkauksessa ja voin sanoa, että on kyllä aika ihmeellistä, että näkee! Silmät oli luokkaa -6 ja nyt olen täysin ilman laseja, mahtavaa. :-))

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
23.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

missä kävit, paljonko maksoi, kuinka nopeaa näkö tuli? Olitko kovin kipeä?? Mäkin haluun, mutten sukalla, kun pelkäämn että kämmäävät ja tulen sokeaksi! Mulla kans -6 näkö!

Vierailija
4/5 |
23.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikänäköön aikaa n. 20 vuotta ja koskaan en siis tulisi olemaan ilman laseja.. siksi haluisin laserleikkauksenkin. Kun tästä vanhenen niin sehän tietää kaksteholaseja sen sijaan että voisin pärjäillä sitten joskus 20 v päästä lukulaseilla.



Siis, mitä maksaa? MIkä tekniikka oli kyseessä? Onko kovin kipeä ja kuinka nopeasti näkö on " lopullinen" ? Jännittikö? Jne. kaikkea mahdollista..



Miten kävi hämäränäön? Mulla on mielestäni jo nyt huono hämäränäkö...



Kyseleepi myös leikkausta harkinnut...

Vierailija
5/5 |
23.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla tehtiin mehiläisessä se leikkaus, jossa avataan läppä, laseroidaan ja läppä kiinni. hinta oli jotain 1300/silmä.



Pelkäsin tosi paljon etukäteen ja olin haaveillut leikkauksesta varmaan 10 vuotta! Mutta kyllä kannatti!



Toimenpide oli nopea ja ei sattunut lainkaan. Myöskään jälkikäteen ei ollut minkäänlaista kipua. Viikon ajan piti olla öisin kupit silmillä, ettei hiero unissaan läppiä irti. Kuukauden oli silmät hirmu kuivan oloiset ja tippoja piti laitta monta kertaa päivässä. Nyt en oo laittanut tippuja enää yhtään 2-3 kk.



Hämäränäkö oli mullakin huono etukäteen ja kyllähän se hiukka vielä huononi. Se on kuitenkin mitättömän pieni juttu ja oma hankaluutensa oli heijastelevilla silmälaseillakin liikenteessä.



Kaiken kaikkiaan olen erittäin tyytyväinen ja suosittelen kaikille!



leikattavaksi kannattaa kuitenkin mennä luotettavaan paikkaan, jossa leikkauksia on tehty paljon ja missä homma osataan luotettavasti hoitaa.



Terkuin

nro 3