viherpeukalot hohoi :)
Nyt on ekaa kertaa oma piha minne saa istuttaa kukkasia,ihanaa mutta kun ei ennemmin tällästä oo tullu harrastettua niin nyt kaipais kaikkia apuja;)
Elikkäs siis ostin siemeniä kehäkukkaa ja kaikkia leikkokukkia aurinkoiseen paikkaan saa istuttaa mutta mikä se paikka nyt sitten olis? Ruukku,talon vierusta????
Ja sitten ku haluisin niin kovasti pientä suihkulähdettä/lammikkoa takapihalle,kuinka ite voi tehdä halvalla? kaikkein eniten taitaa maksaa se suihkulähdejutska.
Kaikki vinkit ja ideat tervetulleita!
KIITOS jo etukäteen!
Kommentit (3)
kasvien kastelussa saa olla tosi tarkka, etenkin helteellä ne tarvitsevat kastelua kerran päivässä. Toisaalta ruukkuja voi siirrellä paikasta toiseen niin että kukkivia kasveja on aina siellä missä itse haluaa.
Seinustalla saattaa olla routasuojana esim. styrox, joten tee ennemmin penkki vähän keskemmälle pihaa, vaikka nurmikolle. Kaivat lapiolla tarvittavan kokoisen palan irti nurmikkoa, uutta multaa tilalle ja sit sinne siemenet + kastelu.
Ihan helpoimmalla altaan kanssa pääset joko valmiilla muovialtaalla tai vaikkapa somalla sinkkivadilla. Koristeeksi simpukoita, kiviä jne. Saa rakennettua allasmuovistakin, mutta on työläämpää. Toi sinkkivadissa oleva suihkulähde toimii ihanasti parvekkeella tai terassillakin.
mut jos jotain apua niin
kehäkukkia voit istuttaa esim kasvimaalle, juresten lisäksi tai sitten voit tehdä niille oman kukkapenkin, johon laitat muitakin kukkia, esim sellaisia jotka kukkivat eri aikaan. luulisin että ruukkuun voit istuttaa, nehän sopivat myös leikkokukiksi, joten siitähän niitä olisi kätevä leikkailla maljakkoon.
lammikoista oli paljon juttua uusimmassa suomelassa, mutta pikkulammikon saat melko edullisestikin, kun kaivat itse sopivan kokoisen ja syvyisen kuopan, vuoraat sen muovilla tai laitat pohjalle muovisen altaan. tällaiseen pikkulammikkoon ei kannata laittaa kovinkaan isoa suihkulähdepumppua, joten pumpun saat alle 20 eurolla.