Pitäisikö huolestua? Onko nämä kehitysvamman oireita?
Meidän kuopus, 6 kuukautta, on tosi iloinen ja paljon ääneen naurava vauva. Ei vierasta yhtään, on suurikokoinen, ei paljoa liiku, käntyy kyllä selältä vatsalle toisen kyljen kautta suht ketterästi.
Meistä on ihan terve ja seurallinen vauva. Nyt kuitenkin yksi äiti perhekahvilassa sanoi, että olisi minuna huolestunut kehitysvammasta. Pitäisi vierastaa ja on liian iloinen ollakseen normaali. Voiko olla Downin syndrooma tms vaikka on hiukan surumielisen näköiset raskasluomiset silmät?
Kommentit (13)
Iloisia eivät ole aina olleet, välillä ihan perhanan kiukkuisiakin, mutta on jollain tavalla lapsen yksilöllisestä kehityksestä kiinni, tuleeko sille ahdistusta aiheuttava erokäsitys. Nuo ovat olleet päivän ikäisestä sitä mieltä, että kunhan palvelu pelaa, ihan sama, kuka niitä tuijottaa.
Liikkumisen ja puheenkehityksen kanssa on sama asia: yksilöllistä kaikki. Lapseni eivät ole viitsineet liikkua kovinkaan aikaisin, löhösivät niin pitkälle että aloin huolestua. Kaikki ovat kävelleet alle vuoden iässä, tosin konttaamaan oppivat reilusti vasta sen jälkeen. Eivätkä jokeltaneet tavuja kukaan, mutta pärisivät ja murisivat. Vasta kaksivuotiaina suurinpiirtein alkoivat puhua, mutta puhuivat heti kunnolla merkityksellisiä sanoja ja ilman R-, S- yms vikoja.
Yhtä hyvin noista olisi voinut sanoa, että niillä on joku vamma, kun eivät edes yritä kontata tai jokeltaa tietyssä iässä.
Äiti tekee lapselle parhaiten, kun yrittää keksiä omaan elämäänsä riittävästi mielenkiintoisia asioita ja lakkaa tuijottamasta jokaista kehityspylväikköä tai kuuntelemasta jokaista hapanta kotona kykkivää kyylää.
Vuoden vanhanakin kaikki tuli juttelemaan kaupassa että onpa kaunis lapsi ja että lähdetkö heidän mukaan. Oli menossa kaikkien perässä.
Vähän huolestutti kyllä että mitä isompana käy jos on valmis lähtemään vieraiden matkaan mutta kohta 4-vuotiaana onkin ujo vieraiden ihmisten seurassa.
Downin syndrooma on kromosomitasoinen vamma.
Cp on ulkoinen vamma, tai siis kyllä aivojen vamma, mutta johtuu ulkoisista tekijöistä (esim. hapenpuutteen aiheuttama).
Downin syndrooma syntyy jo siinä vaiheessa kun munasolu hedelmöittyy ja ekat solut yhdistyvät ja jakaantuvat. Alkiolla on Downin syndrooma jo ennen kuin se hedelmöittynyt munasolu kiinnittyy kohdun seinään.
Cp voi tulla raskausaikana, esim istukkainfarktin seurauksena. Tai synnytyksessä, jos vauva kärsii hapenpuutteesta.
Tai jopa aikuisena jos vammautuu esim. jossain onnettomuudessa.
Cp ei ole Downin alalaji!! Ne on kaksi täysin eri asiaa.
Toki Downin syndroomaa sairastavalla voi olla lisäksi cp-vamma. Kuten kenellä tahansa muullakin, kehitysvammaisella tai terveellä.
Ja tuo " lähes" on tuossa vain niiden muutaman harvan -sääntöä vahvistavan- poikkeuksen takia. Varmasti kukaan lapsi ei tänä päivänä kerkeäsisi kasvaa puolivuotiaaksi ilman että asiaa oltaisiin huomattu.
Niin kuin tässä ovat jo muutkin todenneet, lapset vaan ovat niin erilaisia. Yksi kehittyy jossain asiassa nopeammin kuin toinen, joku vierastaa aiemmin, toinen myöhemmin ja kolmas ei lainkaan. Ja silti ihan terveitä lapsia kaikki. Nuo kerhossa kuulemasi kommentit eivät kerro muusta kuin lausujansa tyhmyydestä ja ilkeydestä.
Meillä on kaksi lasta joista toisella on down, ja itseasiassa tämä down-lapsi kehittyi tervettä sisarustaan nopeammin tuon ensimmäisen puolen vuoden ajan. Mutta kuten arvata saattaa tilanne kääntyi sittemmin toisin päin.
Terveeltä kuulostaa kertomasi perusteella. Vierastuskausi taitaapi alkaa myöhemmin tuossa 8 kk jälkeen ja kaikki ei vierasta ollenkaan.
Nauti iloisesta vauvastasi ja jätä ilkeät puheet omaan arvoonsa.
Neuvolassa huomataan jos on poikkeavuutta.
Liikkeelle lähtö on yksilöllistä.
Maailmassa on iloisia ja surullisia vauvoja, sekä tietty niiden välimuotoja. Olet onnekas kun olet saanut iloisen lapsen. Meillä myös iloinen, " pullea" , tyytyväinen lapsi, joka nauraa ihmiselle kuin ihmiselle. Neuvolasta sanottiin että mahtaa lapsesta tulla sosiaalinen tapaus.
idioottien kommentit. Sun vauvasi kuulostaa ihan ihanalta pikkupojalta jolla on perusluottamus kunnossa ja viihtyy ihmisten kanssa. Älä vaan anna tuo kommentti pilata tätä ihanaa aikaa vauvasi kanssa. Äiti oli varmasti jostain kateellinen, ehkä hänen oma lapsi on ihan nynnerö ja näki et sun oma oikein ihana ja sosiaalinen tapaus. Sitä paitsi yleensä vierastaminen alkaa 8-9 kk:na. Unohda et joku noin on puhunut. T 4 lasten äiti ja kätilö. ps, mun vanhin tyttö 13v on aina ollut just tuollainen ja vieläkin tulee kaikkien kans toimeen eikä ole ikinä vierastanut, oikein sosiaalinen pakkaus joka uskaltaa avata suunsa joka paikassa. Nauti täysillä vauva-ajasta.
Poika lähti ryömimään 6,5kk ikäisenä, mutta terve serkkunsa lähti liikkeelle 8kk iässä.
Ensinnäkin, Downin syndrooma huomataan AINA laitoksella. Varmat tulokset saa muutaman viikon kuluttua syntymästä kun kromosomitestit valmistuvat. Testeihin siis mennään epäilyksen perusteella.
Downin piirteet ovat hyvin selkeät, jokainen joka työkseen on tekemisissä vauvojen kanssa (laitoksella kätilöt, hoitajat, lääkärit, neuvolassa terveydenhoitajat ja lääkärit) kyllä huomaavat Downin. Lapsesi on 6kk, enää ei hän voi yhtäkkiä saada diaknoosia Downista.
Jätä tämä äidin kommentti omaan arvoonsa. Taisi rouvalla olla vaan huono päivä. Ehkä hänellä oli mitta täynnä oman lapsensa kitinöistä..?
Toiset vauvat ovat iloisia, toiset vähemmän iloisia.
Iloitse sinä iloisesta vauvastasi =)
Eräs, jolla perheessä Down lapsi (joka ei ole tyypillinen iloinen ja onnellinen, vaan hyvin vaativa ja kärttyisä ;) )
On yhdellä vilkaisulla tehnyt selvän havainnon mahdollisesta kehitysvammasta, viis synnärin henkilökunnasta, lastenlääkäristä, neuvolalääkäristä tai terkasta. Eihän ne osaa kiinnittää tuollaisiin asioihin huomiota. Onneksi meillä on kerhoissa näin päteviä ja huolehtivaisia äitejä! ;D
P. S Mennäänkö yhdessä? Itsellä juuri saman ikäinen " lurppaluomi" tekee mainitsemiasi temppuja.
" oppikirjan" mukaan. Tökerö äiti oli!
meilläkin iloinen 6kk, kaikille hymyilee, jotka vain viitsivät seurustella. Kääntyy toisen kyljen kautta mahalleen, mutta ei vielä muuta. Tosin tänään punki huvittavasti peppua ylös siinä mahalaan pötkötellessä, joten kohta varmaan mennään! Mutta ällä huoli, lapsesi on varmasti ihan normaali - vähän epänormaalilta kuulostaa se äiti, joka tuommoisia siellä kahvilassa laukoi!
Oppi istumaan vasta 10 kk iässä ja kävelemään kunnolla ilman tukea 1 v 4 kk iässä. Nyt on oikein reipas ja kielellisesti lahjakas 3-vuotias.
Tärkeintä on, että vauva alle vuoden ikäisenä yrittää JOLLAIN tavalla liikkua, oli se sitten pyörimistä, ryömimistä tai konttausta.
Älä suotta huolestu, semminkin kun isokokoisemmat vauvat yleensä tuppaavat lähtemään myöhemmin liikkeelle.