Ovatko kaikki pienten lasten vanhemmat (äidit) väsyneitä?
Kommentit (6)
Minulla on neljä alle kouluikäisitä, vanhin 5 v ja nuorin 4 kk. En ole pätkääkään väsynyt. Miksipä olisin kun vauva tai muutkaan lapset eivät juurikaan valvota, saan siis nukkua riittävästi! Ja jos välillä joutuu valvomaan niin sitten nukutaan univelkoja pois vuorotellen kun molemmat vanhemmat ovat kotona.
4 lasta,vanhin koulussa. Olen töissä. Yksinhuoltajan arkea elin vuoden,silloin olin väsynyt.
Nyt kyllä väsyttää koko ajan mutta ei vielä niin paljon, että ottais päähän :-)
Puolitoistavuotias kyllä nykyään nukkuu kuin unelma, mutta äiti on tosi väsynyt koska ei saa enää unta :/ Lapsi sekoitti unirytmin ihan totaalisesti kesällä vuoden vanhana.
Meillä vaihtelee tilanteen mukaan. Lapset 4,5 ja 1,5 ja nukkuvat hyvin. Silloin me vanhemmatkin jaksamme hyvin. Mutta jestas kun saamme päälle jonkin mukavan taudin, joka riepottelee kunnolla koko perhettä... Silloin ollaan tosi väsyneitä. Ei kai muuten, mutta kun olemme molemmat töissä ja nekin pitää hoitaa.
Mun pointti on se, että pienten lasten vanhemmat -ainakin meidän tapauksessa- elää juuri siinä reunalla. Heti, kun se normaali unen määrä pienenee, väsymys on ihan hurjaa. Nykyään ei ole sitä " puskuriunta" , jonka avulla jaksaa valvoa parikin yötä putkeen. Ymmärsitteköhän, mitä yritin selvittää... :o)
Mulla esikoinen ja kakkonen ovat olleet unelmanukkujia. Alkoivat nukkua 6-8 tunnin yhtenäisiä unia alle 2kk vanhana. Ja imetyksen loputtua yöunet kestivät kellon ympäri. Kyllä siinä äitikin sai ihan tarpeekseen nukkua.
Tää kolmonen onkin sitten eri maata...