Onko takseissa sitteri vauvoille? Voiko vastasyntynyttä pitää sellaisessa?
Kommentit (3)
Muista myös mainita, tarttetko isomman auton jos esim. et saa vaunuja tarpeeksi pieneen kasaan jotta menisivät takakonttiin.
Me tehtiin näin, ja sairaalalle tuli farmaritaksi kaukalon kanssa. Tosin taksikuski ei osannut kaukaloa asentaa, onneksi mies osasi hetken pähkäiltyään.
Sellainen peruskaukalo ei käytettynä kovin paljon maksa. Ihan hirmuisen hienoa viritystä ei kannata ostaa, jos ei ole omaa autoa, koska kaukalo ei sitten välttämättä sovi taksiin/laina-autoon jne. Joskus voi tulla vaikka tarve lähteä lääkäripäivystykseen keskellä yötä ja ehtiikö taksikuski sitten etsiä kaukaloa mukaansa.
Esim. Britax-Rock-a-tot voidaan asentaan myös tosi lyhyillä vöillä varustettuun autoon, joten sopii lähestulkoon autoon kuin autoon.
Ja nyt tulee joku joka sanoo että ei missään nimessä ostaisi käytettyä kaukaloa... No mikäs se siellä taksissa sitten on. Taksikuski ottaa kaukalon jostain taksifirman säilytyksestä, ja eivät nekään välttämättä kovin uusia ole. Jos käyttö on hyvin satunnaista, siisti käytetty kaukalo ajaa hyvin asiansa. Ja oma on aina oma.
Tarkoitan sellaisia turvaistuimia, jotka ovat tarkoitettu vauvoille/taaperoikäisille nimenomaan AUTOON. Niitä kutsutaankin näköjään turvakaukaloiksi..