Opel Zafira vai Toyota Corolla Verso?
Meillä on silloin tällöin tilapäisesti tarvetta kuuden hengen kuskaukseen, joten tarvitsisimme tila-auton, jossa on lisäpenkit. Nämä kaksi näyttäisivät sellaisilta, joista löytyisi 15-20000 euron hintaluokasta enemmänkin tarjontaa. Onko kokemuksia kummastakaan? Kiitän jo etukäteen niin hyvistä kuin huonoistakin kokemuksista!
Kommentit (19)
Ja Zafirassa se oli ihan reilusti isompi, joten ostettiin sitten sellainen.
Me tarvitaan toisinaan tilaa 7 henkilölle. Tutuilla on ollut ja toisilla on tällä hetkellä zafira, joten melko luotettavalla mielellä ryhdytään autoa etsimään.
auton ostossa kannattaisi kiinnittää huomiota myös semmoisiin asioihin kuin huoltovälit,ne vaihtelee merkkien välillä paljon. bensankulutus tila-autoissa varmaan samaa luokkaa, mutta kannattaa sitäkin katsoa.
Ajettavuudessa, luotettavuudessa, yms ei mun mielestä ole juuri eroja. Meillä kuskataan vain 4 henkeä.
pitkäkin ihminen mahtuu kuskiksi ja vielä takan pystyy istumaan. tavaratila ok. Aikuinen ei kylläkään pitkää matkaa pysty lisäpenkeillä istumaan. lapset mahtuu hyvin.
Mulla ei ole kokemusta Toitsista.
Mitään vikoja ei ole ollut, huoltovälit kohtuulliset, suhteellisen " pieniruokainen" .
Ja Toyota todellakin pitää vaihtoarvonsa paremmin kuin moni muu automerkki, esim. Opel. Ja voin puhua kokemuksella sillä meillä on ollut monenlaista automerkkiä autoiluikämme aikana.
ja se on ihanin auto mikä meillä on koskaan ollut!
Fantastiset tilat, lisäpenkit helppo ottaa käyttöön ja pois.
Auto on tosi helppo parkkeerata koska ohjaustehostin on ihan huippu
(esim. edellinen auto Renault Laguna oli tosi jäykkä).
Toyotasta ei ole kokemuksia, joten siitä en osaa sanoa mitään.
Meillä Zafira on tosin jollain paremmalla varustelutasolla (olisko ollut Cosmo??) ja siinä on ainakin paremmat penkit, kattoikkunat ja sisällä säilytyslokeroita ja jotain muuta enemmän kuin perusmallissa.
Hinta oli kyllä kalliimpi kuin tuo mainitsemasi.
Malli kylläkin espace. Tutuilla oli tuo scenic. Molemmissa autoissa sähkövikoja, todella paljon. Myös kylmiä. Ajettavuus tosin paras mitä meillä on autoja ollut.
Ja opeleista vielä, meillä ollut jo kaksi pienempää opelia ja tielle eivät ole jättäneet. Eivät kyllä olleet korjauksessakaan. Mallit ovat olleet kadett ja nyt vectra ( nykyinen kakkosauto).
t. se zafiran ostopäätöksen jo tehnyt
Kyseinen mies ei ole merkkiuskollinen. Eka ranskalainen hänellä ja on tyytyväinen. Ennen tuota oli saksalainen johtotähti.
autoista en ymmärrä hölkäsen pöläystä mutta täytyy todeta että tämä yksilö on kyllä aivan loistava.
Meillä on 4 lasta ja iso koira, kaikki mahtuvan ongelmitta kyytiin. Katolla on vielä kuljetusboxi vauvan vaunuille sillä tavaratilaa ei paljon jää kaikkien paikkojen ollessa varattuina.
Tämä siksi, että Zafiraan saa ne lisäpenkit oikeasti mahtumaan. Jos pitäisi olla Toyota, niin Zafiraa vastaava malli on Avensis Verso. Siitä joutuu maksamaan huomattavasti enemmän kuin Opelista.
Autoihmisenä laitoin kolme vaihtoehtoa jotka ovat poimittu nettiauto piste com -palvelusta. Laita oikealla ylhäällä olevaan rek. n:o kohtaan yksi kerrallaan seuraavat tunnukset ja palaa sitten kertomaan, mikä miellyttää eniten: NEC-681 , TBG-380 , SNG-172
t. Aimo Mela
Kannattaa katsoa jotain puolueettomia tutkimuksia Toyotan ja Opelin laadusta. Totta on että Open on paras saksalainen merkki, unohtivatpa vaan kertoa että edellä on 10 japanilaista merkkiä :)
Itse pidän auton kaksi-kolme vuotiaaksi. Eli kun takuu menee umpeen niin puoli vuotta tulee ajettua, kunnes kärry vaihtuu. Olen pari viimeistä kärryä ostanut esittelykäytöstä: autot on yleensä puolivuotiaita, mutta vähänajettuja (alle 10 tkm) ja tavallista paremmin varusteltuja. Oma vanha auto kannattaa aina myydä pois itse, eikä antaa sitä vaihdossa!
Myin syksyllä -06 vuoden 2004 Peugeotin itse ja sain siitä käteisellä 17.300. Tämän jälkeen etsin netistä autoliikkeitten esittelymalleja. Kun se oikea napsahti näkyviin niin soitto liikkeeseen: " päivää, mikä lienee tuon 23.300 maksavan esittelyauton käteishinta?" siihen myyjä: 20.100. No eipä muuta kuin kättä päälle.
AM
... kerran on ollut Opel mutta sen huoltohinnat olivat aivan pöyristyttävän suuret! Toki tästä on sen verran aikaa että takuun säilyttämiseksi piti huollattaa merkkiliikkeessä ja meidän paikkakunnan Opel-huollon hinnat olivat aivan tähtitieteelliset.
Tähän asti mulla on ollut neljä Toyotaa ja mitään moittimista niissä ei ole ollut, ei edes huoltojen hinnoissa (kohtuulliset, toki kallista mutta pakollista hommaa). Pidän auton noin 3 v, vaihdan ennen kuin 100 tkm tulee täyteen (vuodessa pelkkää työmatkaa noin 30 tkm) jolloin vaihtoarvo on vielä hyvä.
Tila-autoa olin ostamassa ja kun Toyota on merkkinä osoittautunut kaikin puolin asialliseksi niin eipä juuri vaihtoehtoja ollut kuin Verso.
työkaveri osti verson ihka uutena isolla D-moottorilla. Heti alkuun oli ongelmia, jotka tietysti meni takuuseen. En muista vikojen nimiä.
Mä ottaisin Zafiran, mulla on joskus aiemmin ollut ooppeli ja tykkäsin kyllä siitä. Tarttis olla sit sellanen elegance, tai jotain sinne päin.
Mut meillä ei tällä hetkellä auton vaihto ole ajankohtainen, eikä siihen olis nyt varaakaan.